Uluslararası nitelikte, Türkiye ve bölgesinde “Yangın-Güvenlik-Entegrasyon” sistemleri alanında en yenilikçi “Teknolojik” çözümleri “ulusal” ve “uluslararası” standartlara (EN, NFPA, IMO vb.) uygun kalite belgelerine (LPCB, VdS, UL, FM vb.) sahip ürünler sunarak faaliyet göstermekteyiz.

Gazlı Söndürme Sistemleri

Anasayfa Gazlı Söndürme Sistemleri
ENTEGRE BİNA TEKNOLOJİLERİ
YANGIN KORUNUMU & MÜHENDİSLİĞİ

Genel Tanıtım ve Sistem Broşürü

Firmamız hakkında detaylı bilgi almak için broşürümüze inceleyiniz.
PDF indir

Gazlı Söndürme

Halon 1301 gazının kullanımının yasaklanması sonrasında piyasaya sürülen ve en yaygın kullanımı olan temiz gazlar DUPONT FM200, 3M NOVEC1230 alternatiflerdir. Bu gazlar özellikle narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu ve insan çalışan mahallerde en etkin çözüm olarak kullanılmaktadır. Temiz gazlar, yangında önemli rol üstlenen kimyasal reaksiyonları kırma ve ısı enerjisini absorve etme özelliği ile yangınları söndürmektedir.

IG-01 (%100 Argon), ARGON-AZOT IG-55 (%50 Argon %50 Azot), ARGON-AZOT-CO2 IG-100 (%100 Azot), gazları ile yapılan söndürme sistemleri Inert Gazlı Söndürme Sistemi klasına girmektedir. Inert Gazlı söndürme yapılan ortamdaki bağıl oksijen yoğunlığunu, yangının sürmesi için gereken oksijen yoğunluğu seviyesinin altına düşürerek yangınları söndürmektedir.

CO2 KARBONDİOKSİT, kullanılan en eski ve en yaygın gazdır. Özellikle kimyasalların bulunduğu mahallerde en etkin çözüm olarak kullanılmaktadır. Soğutma etkisinden dolayı narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu mahallerde, ayrıca boğma etkisinden dolayı insanlı mahallerde kullanılması sakıncalıdır. CO2 gazı, söndürme yapılan ortamdaki bağıl oksijen yoğunlığunu, yangının sürmesi için gereken seviyenin altına düşürerek yangınları söndürmektedir.