Uluslararası nitelikte, Türkiye ve bölgesinde “Yangın-Güvenlik-Entegrasyon” sistemleri alanında en yenilikçi “Teknolojik” çözümleri “ulusal” ve “uluslararası” standartlara (EN, NFPA, IMO vb.) uygun kalite belgelerine (LPCB, VdS, UL, FM vb.) sahip ürünler sunarak faaliyet göstermekteyiz.

Aktif Hassas Hava Örneklemeli (Emişli) Duman Algılama Dedektörü

Anasayfa Aktif Hassas Hava Örneklemeli (Emişli) Duman Algılama Dedektörü
ENTEGRE BİNA TEKNOLOJİLERİ
YANGIN KORUNUMU & MÜHENDİSLİĞİ

Genel Tanıtım ve Sistem Broşürü

Firmamız hakkında detaylı bilgi almak için broşürümüze inceleyiniz.
PDF indir

Aktif Hassas Hava Örneklemeli (Emişli) Duman Algılama Dedektörü

 

Aktif Hassas Hava Örneklemeli (Çekmeli-Emişli) Duman Algılama Dedektörleri 

Yaşamları kurtarır, Değerlerinizi korur, İş süreçlerini güvence altına alır. 

WAGNER (Almanya) firması tarafından üretilen Hava Örneklemeli Duman Dedektörleri, yangın riskinin yüksek miktarda bilgi ve yatırım kaybına sebep olabileceği (bilgi işlem ve elektrik odaları) veya yüksek hassasiyette algılama yapmanın hatalı ve zor olduğu (yüksek depo, soğuk oda, çöp ve atık toplama merkezleri) mahallerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Her türlü mahalde kanıtlanmış, bu alanda en üstün teknoloji olan LOGIC-SENS İnteraktif algoritmalar içeren ürünler HP-LED  prensibine göre çalışmaktadır.  

WAGNER firması üstünlüğü defalarca kanıtlanmış ürünlerini OEM olarak SIEMENS, BOSCH, HONEYWELL, ESSER gibi markalarda sağlamaktadır. 

Wagner Serisi Ürünler: 
Titanus Prosens, Titanus Microsens, Titanus Topsens, Titanus Supersens, Titanus Racksens

Yangının birçok nedeni olabilir 

Artık daha önce hiç olmadığı kadar fazla bir yangın, tedarik edilebilirliğin kaybı, pazar payında düşüş ve hatta şirketin çöküşü anlamına gelebilir. Değerli eşyaların yüksek konsantrasyonları, yeri doldurulamayan varlıklar ve mal ve hizmetlerin anında kullanılabilirliği için artan talep dolayısıyla uygun yangın koruma çözümleri gerektirir. Endüstriyel geliştirme, geleneksel yangın dedektörlerinin artık yeterli olmadığı durumlarda oldukça teknik yangın koruma gereksinimleri yaratm*ıştır. Yangın menşeli istatistiklerin gösterdiği gibi, uzun süreli yanan yangınların bir sonucu olarak hasarlı yangınların büyük bir kısmı ortaya çıkar. Konvansiyonel dedektörler, yangın algılanabilir bir boyuta ulaşana kadar “beklemek” zorunda kalırken, daha hassas duman sensörleri yangını başlangıç evresinde tanımlar ve bu nedenle hasar sınırlaması için önemli bir zaman avantajı sunar. 

Son teknoloji yangın algılama Artırılmış hassasiyet ile zaman avantajları: 

Mümkün olan en erken yangın algılama, karşı önlemlerin alınmasını sağlayan önemli zaman avantajları sağlar. Modern hava örneklemeli duman algılama sistemleri, yangınları nokta tipi duman dedektörlerinden bin kat daha fazla hassasiyetle tespit edebilmekte ve aynı zamanda yangınları sadece 1 gram malzeme yanmasından kaynaklanan erken fazlarında tespit edebilmektedir. Sadece çok geç bir aşamada tetiklenen nokta tipi duman dedektörlerinden farklı olarak, önemli bir zaman avantajı sunarlar. 

Yüksek yanlış alarm bağışıklığı 

Algılama biriminin izleme alanından fiziksel olarak ayrılması azalır. Yoğuşma ve elektromanyetik radyasyondan kaynaklananlar gibi geçici arıza riski. Filtrelerin kullanımı ve uygun algoritmalar aynı zamanda tozlu koşullarda güvenilir bir algılama sağlar.

İş kesintisine karşı basit erişilebilirlik 

Denetimler ve servis görevleri merkezi, kolay erişilebilir yerlerde gerçekleştirilir. Bu, izlenen alanın erişilmesi gerekmediği anlamına gelir. Geleneksel yangın dedektörlerinde olduğu gibi, tavan altındaki münferit algılama noktalarını denetlemeye artık gerek yoktur. Estetikte sınır yok. Tavandaki duman örnekleme delikleri dikkat çekmeyecek şekilde monte edilebilir. Estetiğe müdahale etmezler. Bu, fikirlerini uygularken ve onlara daha fazla tasarım özgürlüğü verirken mimarların ve planlamacıların sınırlarını azaltır.  

Vandalizme karşı yüksek güvenlik 

Göremediğiniz şeyleri yok edemezsiniz. Duman örnekleme deliklerinin tavandaki neredeyse görünmez entegrasyonu, vandallar için neredeyse hiçbir hedef sunmuyor. 

Sınıflandırılmış hassasiyet 

Yeni EN 54-20 standardı Temmuz 2009’da EN 54-20’nin yeni ürün standardı, hava örneklemeli duman algılama sistemlerinin her üreticisi ve montajcısı için zorunlu hale gelmiştir. Standart olarak sunulan duyarlılık sınıfı A, B ve C sınıfları ilk kez. Sınıflar, örnekleme deliklerinin sayısını, dedektörlerin hassasiyetini ve filtre gibi kullanılan boru aksesuarlarını dikkate alarak, sistemlerin erken yangın algılama özelliklerini sınıflandırır. 

Yangın algılamada daha fazla şeffaflık 

Standartlaştırılmış sınıflandırma, yangın gelişimi olan test yangınlarına dayanıyordu. konvansiyonel duman dedektörleri için kullanılan test yangınlarına kıyasla 40’a kadar azaltılmıştır. 

Standartların ve yönetmeliklerin eksikliği, duman dedektörleri hakkındaki duyarlılık bilgilerinin geçmişte çok az geçerliliğe sahip olduğu anlamına geliyordu. Sadece duman dedektörünün gerçekten ne kadar hassas olduğu hakkında bilgi veren A dan C ye kadar olan sınıfların tanıtımıyla gerçekleşir. Şimdi, ilk kez, sınıflar piyasaya yüksek derecede şeffaflık getirmiş, bu da tasarımcıların ve son kullanıcıların belirli bir güvenlik gereksinimini yerine getirmek için açık kriterler kullanmasını mümkün kılmıştır. 

Bir hava örnekleme duman detektörünün maksimum kapsamı, şimdi, özel hassasiyet sınıfını karşılamak için bir hava örnekleme duman algılama sistemi ile değiştirilmesi gereken nokta tipi duman detektörlerinin sayısından çıkarılabilir. Kapsama bu nedenle dedektörün hassasiyetine ve maksimum onaylanmış numune alma deliğine ve örnekleme borusunun kabul edilebilir uzunluğuna bağlıdır. 

Sistematik yangın algılama 

Hava örneklemeli duman algılama sistemlerinin tasarımı ve işlevi. Hava örnekleme duman algılama sistemleri, izlenen alandan aktif olarak hava örnekleri alan ve bunları duman parçacıklarının varlığı açısından analiz eden duman dedektörleridir. Temel olarak bir tespit ünitesi ve ilgili boru sistemi içerir. Hava örneklemesi için gereken düşük basınç, bir fan tarafından üretilmektedir. Hava akış sensörü teknolojisi, boru sistemini kırılmalar ve tıkanıklıklar için sürekli olarak izleyerek işlevselliği sağlar.
 

Izlenen alan 

İzlenen alandaki örnekleme delikleri, her delikten aynı miktarda hava çekilecek şekilde düzenlenmiştir. Her örnekleme deliği, bu nedenle, bir noktasal duman detektörü olarak aynı izlenen kapsama tahsis edilir. Sistem, dedektör ünitesi bu üniteye bağlanan ve oda içerisine yerlestirilen, üzerinde delikler olan borulama sisteminden ibarettir. Borular oda içerisine belirli mesafeler gözetilerek yerlestirilir. Borular üzerindeki delikler hava örnekleme noktaları olarak adlandırılır. Bazı özel projelerde ve kosullarda bu geçen süre çok kritiktir. Çözüm olarak; tüm mekanın hava örneklemeli sistem ile donatılması gerekmektedir. 
 

Kümülatif etkisi 

Kümülatif bir etki, bir odada eş zamanlı olarak ortaya çıkan dumanı çıkartan çoklu örnekleme deliklerine sahip olmak suretiyle elde edilir. Bu şartlarda hassasiyet Hava örnekleme duman algılama sisteminin büyük bir avantajı vardır. Boşluklarda yüksek tavanlı, kümülatif etki genellikle% 50’ye kadar katkıda bulunabilir; bir odanın boşluğuna ve yüksekliğine bağlı olarak daha da yükselebilen miktar. 

TITANUS® – çok çeşitli uygulamalar için patent avantajı 

Olağanüstü güvenilirliği, hassasiyeti ve yanlış alarm bağışıklığı sayesinde TITANUS® hava örneklemeli duman algılama sistemleri, çok çeşitli uygulamalarda uzun yıllar boyunca denenmiş ve test edilmiş bir sistem olmuştur. Özellikle özel algılama gereklilikleri ve zor çevre koşulları olan alanlarda, EN 54-20 kapsamında onaylanan bu sistemler, etkileyici teknolojik liderlik göstermiştir. WAGNER bunu tüm yeni standart sınıfları için kapsamlı bir proje tasarım seçenekleri yelpazesi ile göstermiş ve endüstride yepyeni bir standart oluşturmuştur. 

Kullanılabilirlik açısından yüksek değerli eşyalar ve katı gereksinimler 

Bugün yeterli bir yangın koruma konsepti şarttır. Her bir ihtiyaca uygun tasarlanan uygun kavramların uygulanması için TITANUS® hava örnekleme duman algılama sistemleri, önemli avantajlar sunmaktadır.  

Yüksek hassasiyetle maksimum reaksiyon süresi avantajları 

Yüksek Güç Işık Kaynağı (HPLS) ile birlikte WAGNER, ışık kaynağı teknolojisinde ileriye doğru bir adım atmıştır: daha önce kullanılan lazer teknolojisine göre daha sağlamdır ve duman parçacıklarına karşı daha hassastır. Ayrıca, Wagner hava örnekleme duman algılama sistemlerinin -40 ° C gibi düşük sıcaklıklarda çalışmasına izin verir. 

Gelensel duman dedektörlerinden bin kat daha yüksek hassasiyet seviyeleri ile TITANUS® hava örnekleme duman algılama sistemleri, karşı önlemlerin alınmasını sağlamak için önemli reaksiyon süresi avantajları sağlar. Sorunlu bölgelerde bile yüksek derecede yanlış alarm bağışıklığı Akıllı LOGICSENS sinyal işleme sistemi ile, hava örnekleri bilinen yangın parametresi modellerine karşı kontrol edilir. Uzun yıllara dayanan deneyime dayanan WAGNER, patentli sinyal işleme sistemini, çok zor uygulamalarda bile, yüksek derecede güvenilirlikle yanlış alarm senaryolarının ortadan kaldırılabileceği bir seviyeye getirmeyi başarmıştır. LOGICSENS yanlış alarmları önlemek için Alman VDE 0833-2’de belirtilen şartları çok etkili bir şekilde karşılar. 

Optimize edilmiş süreç zincirleri ve modüler bir çözüm portföyü ile maliyet avantajları 

TITANUS® hava örneklemeli duman algılama sistemleri, belirgin avantajlar sunan modüler ve optimize edilmiş yapıları ile dikkat çekmektedir. Ekipman tasarım, kurulum, devreye alma ve kontrol etme konusunda zamandan tasarruf edecek şekilde tasarlandı ve üretildi. Ayrıca, çok çeşitli farklı gereksinimlerde ve uygulamalarda kullanım için uygundurlar. Bu özellikler, diğer teknolojilere kıyasla net bir maliyet avantajı sunar. 

TITANUS® “detaylar” başarının anahtarıdır 

Riske uygun alarm konsepti TITANUS® hava örnekleme duman algılama sistemleri, konfigürasyona bağlı olarak sıralı alarm konsepti yaratarak 3 adete kadar alarm verir. Alarm seviyesine göre, riske uygun alarm tepkisi etkinleştirilebilir ve alarm sinyalleri tetiklenebilir. Burada sistemin sadece ilgili risk ve bina yönetim sistemlerine bağlı olması gerekiyor. 
 

Koruma fonksiyonu güvenliği 

WAGNER tarafından geliştirilen son derece hassas hava debili izleme sistemi, PIPE · GUARD, tüm boru sistemi üzerinde kırılmalar ve tıkanıklıklar için sürekli bir kontrol sağlar. Sistem, ayara bağlı olarak, hava akışındaki +/-% 10 kadar az değişiklik gösterir. Patentli hava akışı izleme sistemi sıcaklık telafi edilir ve ilgili hava basıncına göre kurulabilir. 

Özellikle gürültüye duyarlı alanlar için uygundur  

WAGNER’ın Silent teknolojisi, mimarinin estetiğinin ya da güvenli erken yangın tespiti ihtiyacının sessizlik, konsantrasyon ya da eğlence ihtiyacıyla birleştirildiği uygulamalar için özellikle uygundur. TITANUS® Silent sistemleri tamamen yeni bir standart oluşturan 23 dB (A) gibi düşük ses seviyelerinde çalışır. Sessiz teknoloji mevcut ulusal ve uluslararası gürültü koruma direktiflerine (örneğin WHO “sağlıklı uyku”: 30 dB (A)) uymayı kolaylaştırır. 

Kurulum ve bakımda maliyet tasarrufu 

Tak ve Çalıştır işlevi, TITANUS® hava örnekleme duman algılama sistemlerini herhangi bir ek ekipmana ihtiyaç duymadan hızlı ve kolay bir şekilde devreye almayı mümkün kılar. Kullanılan cihazın türüne bağlı olarak, tüm standart fonksiyonlar önceden yapılandırılmış veya ayarlanması kolaydır. Teşhis aleti hızlı bakım sağlarken modüler yapı, bileşenlerin hızlı ve kolay bir şekilde değiştirilebileceği anlamına gelir. 

Bireysel oda izleme

Patentli ODA KİMLİK lokalizasyon süreci, beş odaya kadar bireysel izleme sağlamak için bir tespit ünitesini kullanmanın ucuz bir yoludur. 
Dünyadaki türünün ilk sistemi olan ROOM-IDENT’in ilkesi dört aşamadan oluşmaktadır: 

  1.  Normal çalışma olası duman parçacıklarını kontrol etmek için aktif hava örneklemesi 
  2. Çok erken yangın algılama Duman parçacıklarının algılanmasını takiben anlık alarm 
  3. Şişirme temizliği Duman parçacıklarının boru sistemini temizlemek 
  4. Yerelleştirme dumanın dedektör modülüne tekrar girmesi için gereken sürenin ölçülmesi 
Her uygulama için uygun çözüm : Özelleştirilmiş ve uygun maliyetli 

TITANUS® ürün serisinin modüler yapısı, daha fazla esneklik ve daha kolay kullanım gereksinimi ile ödün vermeyen kalite ve fonksiyonel güvenilirliği bir araya getirir. TITANUS® ailesinin ürün portföyü, neredeyse tüm müşteri spesifikasyonları için uygun, uygun maliyetli bir çözüm sunar. 

Farklı oda boyutları için 

TITANUS® hava örnekleme duman algılama sistemleri serisi, küçük oda ve tesislerin izlenmesinden maksimum onaylanan izlenen alanlara kadar uzanır. 

 Zorlu çevre koşulları için HPLS ışık kaynağı teknolojisinin kullanımı 

TITANUS® hava örnekleme duman algılama sistemlerinin -40 ° C ile +60 ° C arasında geniş bir sıcaklık aralığında kullanılmasını mümkün kılar. Bu da soğuk depo uygulamalarında da kullanılabileceği anlamına gelir. Yangın paterni tanıma ve geniş aksesuar yelpazesi için geliştirilmiş, patentli algoritmalar sayesinde sistemler, aşırı tozlu alanları (ör. Tüneller ve geri dönüşüm tesisleri) ve yüksek düzeyde yoğuşma olan alanları izlemek için de kullanılabilir. 

Gerektiği kadar teknoloji 

TITANUS® hava örnekleme duman algılama sistemleri, bireysel durumlar için uygun ve uygun maliyetli çözümler sunar. WAGNER yıllardır dünyanın en geniş ve en modüler ürün yelpazesini sundu.  

Uygulama Örnekleri