Entegre Bina Teknolojileri

Yangın Korunumu ve Mühendisliği

Online Broşürler

Bize Ulaşın

  İnteraktif Adresli Yangın Alarm Algılama Sistemleri

  Protec Fire Protection PLC UK firması, İngiltere’nin bir grup şirketi olmayan, en büyük Yangın ve Tehlike Yönetim Sistemleri üreticisidir. Yıllık 200 Milyon İngiliz Sterlini cirosu ve 1000 çalışanı ile İngiltere ve dünya pazarında ürünlerini sunmaktadır.  

  1968 yılında kurulan şirket 2018 yılında 50. Yılını kutlamaktadır. 50 yıllık serüvende birçok yeni teknolojiye imza atmıştır. Çalışma konuları aşağıdaki gibidir; 

  İnteraktif Adresli Yangın Alarm Sistemleri, Tehlike Yönetimi Sistemleri, Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri, Yangın Telefon haberleşme Sistemleri, Acil Durum Seslendirme ve Acil Tahliye Sistemleri, Adresli Acil Durum Aydınlatma ve Yönlendirme Sistemleri, Aktif Hava Örneklemeli Çok Hassas Yangın Algılama Sistemi 

  İnteraktif Sistemlerin öncülerinden Protec, Yangın Alarm Sisteminin temel yapısı olan haberleşme teknolojisi Protec Algo-Tec™ 6000 protokolü, şirketin kendi araştırma ve geliştirme grubu tarafından geliştirilmiştir. Bu protokol Protec Algo-Tec 6100, 6300, 6400 ve eşsiz yeni teknoloji 6500-6600 serisi interaktif dijital adresli yangın sistemlerinde kullanılmaktadır. Yanlış alarmlara karşı bağışıklığı ve daha hassas algılama yapması, kolay kullanımı ile mevcutta geliştirilmiş tüm sistemlerden daha güvenilir olmasını sağlamıştır. 

  Protec Algo-Tec™ 6000

  Algo-Tec ismi Protec mühendislik çalışmaları sonucu oluşturulan algoritmalarının türevidir. Algoritmalar, problemleri çözmek için kullanılan mantıksal matematik prosedürleridir. Protec, özellikle istenmeyen yangın alarmlarını azaltmak ve sistemin hassasiyetini doğru yangın fenomenleri doğrultusunda artırmak için, bulanık mantık `fuzzy logic` ile bağlı yangın algılama algoritmaları geliştirmiştir. 

  İnteraktif

  bir dedektör, bulunduğu mahalin özelliğine göre, özel parametrelerle programlanır. Anolog Adresli ve diğer Intelligent Adresli sistemlerden en önemli farkı, dedektörlere programlanan interaktif algoritmik parametrelerdir. Algo-Tec™ her yangın sensöründen gelen bilgiyi değerlendirir ve bu bilgiden öğrenme yeteneğine sahiptir.

  Bu basit olarak, bir sensör kirlenmeye başladığında veya kirli bir ortamda bulunduğunda  otomatik olarak alarm eşik seviyesini arka plandaki seviyesine göre kompanze etmektedir. (Eşik kompanzasyonu). Daha karmaşık Algo-Tec™ fonksiyonları, gerçek yangın hadisesi ve yangın olmayan durumları  birbirinden çok kolay ayırt edebilmekle birlikte, olası çevresel etkileri filtreler veya sıcaklıktan oluşabilecek değişim etkilerine göre hassasiyetini artırabilir. Sensörler ve Algo-Tec™ karar verme mekanizması arasındaki kararlılığın net sonucu, yüksek performans, yanlış alarmlara bağışıklık ve daha hassas yangın algılama olarak karşımıza çıkar. 

  Dijital Adresli 

  Sensörler ve kontrol cihazları arasındaki veri alış verişi dijital protokol üzerine kurulmuştur. Algo-Tec™ protokolü, 6000 serisi tarafından kullanılmaktadır ve sistem yüksek seviyede verinin transferine izin vermekle birlikte, anolog adresli sistemlere göre daha detaylı bilginin iletimini sağlamaktadır. Şunu belirtmek gerekir ki; çoğu anolog adresli sistem digital haberleşme yöntemini kullanır fakat, Algo-Tec™ protokolünde olduğu gibi, yüksek seviyelerdeki veri iletimini gerçekleştiremez. Tüm hız, stabilite, mükemmel EMC ve güvenlik kriterleri, Algo-Tec™ dijital sinyalizasyonunun değerini artırmaya hizmet etmektedirler.

  FAST™ Adresleme Protokolü

  Firmware Addressed Secure Technology (Üretimde Adreslenmiş Güvenli Teknoloji). Her Algo-Tec™ 6000 serisi cihaz, fabrikada programlanmış olan tek bir seri numarası ile üretilir.  Cihazın üzerinde seri numarasını barındıran 3 adet barkod bulunur. FAST™, tüm DIL anahtar ve adres kartları gibi demode, hata veren ve zaman alan eski teknoloji ürünü işlemlerin üstesinden kolayca gelmektedir. FAST™ adresleme protokolü, anolog adreslemeden daha güvenli, kolay, gelecekte çıkabilecek genişlemelere esnek cevap veren ve maliyeti düşüren bir yapıdır.

  RVAV™ 

  Sistem bir kez FAST™ protokolü ile adreslendiğinde her Algo-Tec™ cihazının doğru adresini onaylamak için, cihaz üzerinde bulunan LED indikatör adres numarasını göstermek için kullanılır. LED, anlaşılması çabuk ve kolay olan basit kodlu darbe mekanizmasına sahiptir. Kontrol paneli tüm cihazlara RVAV™ sinyali gönderdiğinde, RVAV™ testi cihazların doğru adreslendiğini ve doğru haberleştiğini görmemize yarar. Projeler ve cihaz etiketleri RVAV™ testi sırasında kontrol edilir ve çalışan diğer 3. parti sistemlerle olan bağlantılar etkilenmez. 

  PROTEC KONTROL PANELLERİ

  6100 Single Loop Fire Alarm Panel

  6300 Fire Alarm Control Panel

  6400 Fire Alarm Control Panel

  6500 Fire Alarm Control Panel

  6000/Loop/Repeater

  Colour Graphics Systems Hercules 6

  6500 Serisi Kontrol Sistemi 

  Protec’in yeni Teknoloji 6500 serisi system, 1 loop kompakt panelden başlayarak 64 kontrol panelinin network olarak entegre edilebildiği, 6600 bridge kullanılarak 320 kontrol panelinin tek bir network olarak yapılandırılabildiği 1280 loop’a kadar genişleyebilen, toplamda 256.000 cihaza destek veren gelişmiş bir yapıdır. Panel üzerinde standart olarak 7” dokunmatik renkli LCD ekran, opsiyonel olarak Printer bulunmaktadır. Bu özellikler son kullanıcıya mahal isimleri değişikliği gibi işlemlerde büyük kolaylık sağlamaktadır. Printer üzerinden istenilen bilgiler yazdırılıp kayıtlara alınabilmektedir. Her bir 6500 sistem panel 3 siren hattı, 8 kontak çıkışı, 1 adet harici 24V DC besleme özelliklerini desteklemektedir. Kontrol paneli diğer bina entegrasyon sistemleri ile modülleri vasıtası ile Bacnet, Modbus gibi protokoller ile 3.parti sistemlere entegre olabilmektedir. Ayrıca IP modülü vasıtası ile tek bir merkezden, çeşitli parselerde veya şehirlerde hatta ülkelerde kurulmuş sistemlerin izlenmesi bile kolaylıkla yapılabilmektedir.

  Grafik İzleme Yazılımı

  Sistemdeki tüm panellerin ve panellere bağlı olan dedektörbutonmodül vb saha cihazlarının tek bir bilgisayar üzerinden kat planlarında görsel olarak izlenmesi için kullanılan Hercules yazılımıyangın senaryo yönetiminde de bir çok kolaylık getirmektedirBir sistemde birden fazla Grafik Yazılım bilgisayarı kullanılabilir. IP sistemlerde ise uzak izleme imkanı sağlar.

  İNTERAKTİF SENSÖRLER

  Optik Duman Dedektörü

  6000 PLUS/OP
  6000 PLUS/OP/S
  (S-sirenli modeller)

  Isı Duman Dedektörü

  6000 PLUS/HT
  6000 PLUS/HT/S
  6000 PLUS/HT/SVAD
  6000 PLUS/HT/TSVAD
  (VAD-flaşörlü sirenli modeller)

  Kombine Optik & Isı Duman Dedektörü

  6000 PLUS/OPHT
  6000 PLUS/OPHT/S
  6000 PLUS/OPHT/VAD
  6000 PLUS/OPHT/SVAD
  6000 PLUS/OPHT/TS
  6000 PLUS/OPHT/TSVAD
  (VAD-flaşörlü sirenli modeller)

  Protec Algo-Tec™ 6000PLUS İnteraktif Yangın Sensörleri, zarif, estetik, düşük profilli yapıları ile modern çalışma ortamlarında göze çarpmayan bir görüntüye sahiptirler. Tüm sensörler çok çeşitli montaj tabanları ile sunulurlar. Bunlar, izolatörlü taban, yüksek verimli siren ihtiva eden tabanlar, ve kombine siren-flaşör ihtiva eden tabanlardır. Tüm sensörler, anti-tamper güvenlik vidası ve LED indikatör ile donatılmışlardır. Protec Algo-Tec™ 6000PLUS interaktif Yangın Sensörleri, maksimum gerçeklilik ve yanlış alarmlara bağışıklık için, ileri seviye algoritmalardan yararlanırlar. 

  Kombine CO & Optik & Isı Duman Dedektörü

  6000 PLUS/OPHTCO
  6000 PLUS/OPHTCO/S
  6000 PLUS/OPHTCO/VAD
  6000 PLUS/OPHTCO/SVAD
  6000 PLUS/OPHTCO/TS
  6000 PLUS/OPHTCO/TSVAD
  (VAD-flaşörlü sirenli modeller)

  Asma Tavan Gömme Tip Dedektör Tabanı

  6000 PLUS/FFBASE

  Dedektör Tabanı

  6000 PLUS/BASE

  Protec Algo-Tec™ 6000PLUS İnteraktif Yangın Sensörleri, zarif, estetik, düşük profilli yapıları ile modern çalışma ortamlarında göze çarpmayan bir görüntüye sahiptirler. Tüm sensörler çok çeşitli montaj tabanları ile sunulurlar. Bunlar, izolatörlü taban, yüksek verimli siren ihtiva eden tabanlar, ve kombine siren-flaşör ihtiva eden tabanlardır. Tüm sensörler, anti-tamper güvenlik vidası ve LED indikatör ile donatılmışlardır. Protec Algo-Tec™ 6000PLUS interaktif Yangın Sensörleri, maksimum gerçeklilik ve yanlış alarmlara bağışıklık için, ileri seviye algoritmalardan yararlanırlar. 

  Protec Algo-Tec™ 6000PLUS interaktif Yangın Sensörleri, bulundukları ortamdan öğrenme kapasitesine sahiptir ve interaktif karar verme algoritmalarını, stabilite, eşik kompanzasyonu ve ileri seviyede performans için uygularlar.

  Bir Dedektörde On Marifet! – Loop Beslemeli Sirenli Flaşörlü & Konuşan Dedektör 

  Otel odaları, hastane odaları, yatahhaneler gibi hacimlerde, uyuyan insanların işitebileceği 75 dB ses gücünü noktasal olarak dağıtılmak için kullanılır. Anons yapabilme kabiliyetine sahip başka bir model dedektör ise acil anons sistemlerine gerekliliği ortadan kaldırmaktadır. 

  Alarm Butonları 

  Alarm butonlarının kullanım amacı; yangını gözlemlemiş ve ortamda bulunan kişinin, binada bulunan diğer insanların tahliye edilebilmesi için butona basmasıdır. Butona basıldığında sirenler çalar ve bina boşaltılır. 

  MODÜLLER

  Dahili Tip Yangın Alarm Butonu

  6000/MCP

  Harici Tip Yangın Alarm Butonu

  6000/MCP/WP

  Buton Tabanı

  BGKBOX

  Giriş "input" Modülü

  6000/MIP

  Çıkış "output" Modülü

  6000/CCO 6000/MICCO

  Zone Modülü

  6000/APZA 6000/LPZA

  Multi Giriş/Çıkış Modülleri

  6000/2I0 6000/4I0 6000/2APZA 6000/2LPZA

  Lokal Kontrol Modülü

  6000/LCM

  16 Kanal Modüller

  6000/16I 6000/16ZI 6000/16ZAI

  Giriş “Input” Modülü 

  Kontak tipi çıkışları olan cihazları yangın algılama sistemine adapte etmek için kullanılırlar. Örneğin; Yangın vanalarının izlenmesinde(açık-kapalı), Yangın pompalarının izlenmesinde(devrede, alarm, arıza), Çeşitli mekanlardaki yangın kontrol panellerinin izlenmesinde(alarm, arıza, gaz boşaldı), Sprinkler alarm vanalarının izlenmesinde(alarm, arıza),Flow switch’ lerin izlenmesinde(alarm), Gaz algılama panellerinin izlenmesinde(seviyeli ön uyarı, alarm), Otomasyon panellerinin izlenmesinde(alarm, arıza), Duman damperlerinin izlenmesinde(açık-kapalı) vb. 

  Çıkış “Output” Modülü 

  Yangın algılama sistemi vasıtası ile çeşitli işlemler yapan sistemlerin devreye girmesi veya devre dışı bırakılması için kullnılırlar. Örneğin; Yangın pompalarının devreye sokulmasında, Kapıların kapatılması veya açılması, CCTV sisteminin devreye sokulması, Duman damperlerinin açılıp kapatılması, Asansör kontrolü, Basınçlandırma fanı kontrolü, Acil tahliye sistemlerinin çalıştırılması, Havalandırılmanın durması veya çalıştırılması, Gaz kesme vanalarının kapatılması, Yangın ve Duman perdelerinin kontrolü, çatı duman kapaklarının kontrolü vb. 

  Zone Modülü 

  Konvansiyonel dedektörleri ve siren devrelerini yangın algılama sistemine adapte etmek için kullanılırlar. Örneğin;  Zone mantığı ile çalışan Konvansiyonel dedektörlerin ve hatların izlenmesinde(alarm, arıza), Bölgesel siren devrelerinin aktive edilmesinde, Söndürme sistemi selenoid devrelerinin kontrolünde, Mevcut konvansiyonel panellerin retrofit uygulamalarında. Loop veya harici beslemeli tipleri mevcuttur. 

  Alarm Sirenleri, Flaşörleri, Flaşörlü Sirenleri

  3000/SSR2 SİREN
  6000/SSR ADRESLİ SİREN

  6000/SSR/LED FLAŞÖR

  6000/SSR/LED ADRESLİ
  FLAŞÖRLÜ SİREN

  ADRESLİ SİRENLİ FLAŞÖRLÜ
  DEDEKTÖRLER

  6000/VAD/W/ & 6000/VAS/C
  ADRESLİ FLAŞÖRLER

  6000/VAD/W ADRESLİ
  FLAŞÖRLÜ SİREN