Uluslararası nitelikte, Türkiye ve bölgesinde “Yangın-Güvenlik-Entegrasyon” sistemleri alanında en yenilikçi “Teknolojik” çözümleri “ulusal” ve “uluslararası” standartlara (EN, NFPA, IMO vb.) uygun kalite belgelerine (LPCB, VdS, UL, FM vb.) sahip ürünler sunarak faaliyet göstermekteyiz.

Lineer (Doğrusal) Kablo Tipi Dijital, Analog ve Fiber Optik Isı Yangın Dedektörleri

Anasayfa Lineer (Doğrusal) Kablo Tipi Dijital, Analog ve Fiber Optik Isı Yangın Dedektörleri
ENTEGRE BİNA TEKNOLOJİLERİ
YANGIN KORUNUMU & MÜHENDİSLİĞİ

Genel Tanıtım ve Sistem Broşürü

Firmamız hakkında detaylı bilgi almak için broşürümüze inceleyiniz.
PDF indir

Lineer (Doğrusal) Kablo Tipi Dijital, Analog ve Fiber Optik Isı Yangın Dedektörleri

Standart duman, ısı veya alev dedektörlerinin kullanılamayacağı zor şartlarda çalışan mahaller için tasarlanmış olan Lineer Isı Dedektörleri, iç ve dış ortamlarda başarı ile çalışmaktadır.
Tüneller, yakıt tankları, transformatörler, kablo tavaları, konveyör sistemleri gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. Anolog ve Dijital olarak 2 çeşiti mevcuttur. Kısa devre bilgisinin arıza olarak algılanacağı uygulamalarda Anolog tip kullanılmaktadır. Fiber optik çözümler çok daha etkin bir algılama ve izleme sağlamaktadır. 

Firmamız 
Sensa, Safe, Proline, Patol gibi sektör lideri firmalar ile çalışmaktadır. 

Dijital Lineer Isı Algılama Kablosu ve Kontrol Sistemi 

Dijital Doğrusal Isı Algılama Kablosu, ortam koşullarının sürdürülememesi veya engelleyici maliyetler nedeniyle diğer algılama türlerinin uygun olmadığı durumlarda yangın koşullarının erken tespiti ve aşırı ısınma sağlamak için tasarlanmıştır. 


Dijital LHDC’nin geniş tek bölge uzunlukları, tüm kabloyu çok küçük bölümlerde meydana gelen sıcak noktalar için alarmları tetikleme yeteneğiyle ve metre cinsinden mesafeyi belirleme yeteneği ile kurulabilir. LHDC, çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir, ancak özellikle sert çevre koşullarının olduğu, alanı korumak için fiziksel veya tehlikeli bir bakım erişim kısıtlaması ve / veya riskin çok yakınında algılamanın etkin bir şekilde maliyete yüklenmesinin gerekliliği durumunda özellikle uygundur. 
LHDC’nin birincil mekanizması, iç çekirdeklerin yalıtıcı polimerlerin, polimerlerin belirli bir sıcaklıkta plastikleşecek şekilde, böylece iç çekirdeklerin temas etmesine ve denetleyiciye bir sinyal göndermesine neden olacak şekilde özel olarak formüle edilmesidir.


Dijital Doğrusal Isı Algılama Modülü, hem yangın durumu hem de arıza durumu (açık devre) için bir Dijital Doğrusal Isı Algılama Kablosu (LHDC) uzunluğunu izlemek üzere tasarlanmıştır. 
Ünite, geleneksel ısı detektörlerinin çalışmasını öykünen iki telli bir modda çalışacak şekilde tasarlanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle ünite, yangın alanı tetikleme devreleri veya adreslenebilir arayüzler ile bağlantılı olarak yangın kontrol panelleri ile doğrudan bağlantılı olabilir.
DDL, yangın durumunda aktif hale gelen ve alarmın meydana geldiği bölgeye olan mesafeyi gösteren LCD’ye sahiptir. Dijital LHDC, 2 km’ye (1999m) kadar uzunluklarda kullanılabilir. Ünitenin ara kabloları yerleştirmek için bir ayarlaması vardır. 

Anolog Lineer Isı Algılama Kablosu ve Kontrol Sistemi 

Analog Doğrusal Isı Algılama Kablosu (LHDC), ya çevre gereksinimlerinin sürdürülememesi ya da engelleyici maliyetler nedeniyle, diğer tespit biçimlerinin geçerli olmadığı durumlarda yangının ve aşırı ısınmanın erken tespiti için tasarlanmıştır. 


LHDC’nin geniş tek bölge uzunlukları, genel kablonun çok küçük bölümlerinde meydana gelen sıcak noktalar için alarmları tetikleme yeteneği ile kurulabilir. LHDC Analog, bir bakır kaplı çelik merkezi iletken, bir iç yalıtım (dielektrik), bir kalaylı bakır örgü tabakası ve bir genel koruyucu kılıf ile oluşturulmuş bir koaksiyal kablodır. 

Isı (ateş) algılamasının birincil mekanizması, merkezi iletken ve örgü tabakası arasında izlenen dielektrisin direncinin, negatif sıcaklık katsayısına (NTC) sahip olmasıdır. Analog kablo, hat sonlandırma cihazının bir ucu ve uygun bir LHDC arayüz kanalına sahip bir bölge izleme birimi veya kontrol paneli ile birlikte kullanılır. LHDC, Tehlikeli alanlarda, Kendinden Güvenli Zener Bariyerleri ile monte edilebilir. Benzer şekilde korunan alan izleme ekipmanından uzak olduğunda, ara kablolar kullanılabilir. 

Fiber Optik Lineer Isı Algılama Kablosu ve Kontrol Sistemi 

Fiber Optik Lineer Isı Algılama Sistemi (LTS), yangın algılama uygulamaları için özel olarak tasarlanmış doğrusal bir ısı algılama sistemidir. Sıcaklık profillerini binlerce noktadan eşzamanlı olarak 4 km uzunluğa kadar olan bir sensör kablosu boyunca ölçebilir. Yangın algılamada LTS, sadece mevcut konumun değil, aynı zamanda ateşin ilerleyişini de algılar ve sensör kablosu boyunca sıcaklığı gerçek zamanlı olarak ölçebilir. 


Optik fiber, algılama ortamı olarak birçok önemli avantaj sunar. Sinyaller, elektromanyetik parazitlere karşı bağışıktır, böylece elektriksel olarak gürültülü alanlardan, örneğin güç kabloları ve transformatörlerden gelen okumaların bütünlüğünü sağlar. Algılama elyafında elektrik akımı kullanılmadığından ve lif nispeten inert ve dielektrik (iletken olmayan) bir ortam olduğundan, tehlikeli ortamlarda kullanmak güvenli bir teknolojidir. Dual Integrity Yangın Algılama: Dual Integrity sistemi bağımsız bir dedektör olarak çalışabilir veya verileri SCADA gibi üçüncü taraf kontrol sistemleriyle paylaşabilir. Bu veriler, havalandırma veya söndürücü sistemler gibi harici sistemler için alınan kararları etkilemek için kullanılabilir. Bir dizi Dual Integrity sistemi, herhangi bir tünel uzunluğunun veya yapılandırmasının izlenmesini sağlar. Sistemler çok yönlüdür ve farklı iletişimi tanır. Operatörler ve belirleyicilerin maliyet etkin yangın algılama çözümleri gerektirdiği protokoller ve karmaşıklık seviyeleri. Doğrusal ısı algılama teknolojisi, tünel güvenlik sistemlerinin iyi kurulmuş bir bileşenidir ve 
Sensa’nın teknolojisi yeni standartları belirlemektedir.


Sistemler sadece ortaya çıkan yangını hızlı ve güvenilir bir şekilde tespit edip bulmakla kalmıyor, aynı zamanda sıcaklık olayını da tespit ediyor ve gelişimini takip ediyor. Bir yangının yayılması veya hareketi ile ilgili gerçek zamanlı bilgi, bir sıcaklık izi veya bir grafik görsel ekran olarak sunulur. Sensör kablosu boyunca hakim olan sıcaklık koşulları ile birlikte konum, etkilenen alan ve yangın yayılma yönü, güvenli bir konumdan veya uzaktan kumanda odasından bir PC’de görüntülenebilir. Bu bilgi, yangın hasarlarının şiddetini en aza indirmeye yardımcı olabileceğinden, kurtarma hizmetleri için özellikle değerlidir.  

Bir Sensa Dual Integrity sistemi, algılama fiberinin kırılmasını veya bozulmasını otomatik olarak algılayabilir ve geri kazanabilir ve ayrıca durumu uyarmak için alarmları tetikleyebilir. Bir döngü devresinde (çift uçlu veya Sınıf A tarzı) sistem, sıcaklık izinin sürekliliğini sağlayan ve etkilenmemiş bölgelerdeki kapağı koruyan tek uçlu çalışmaya (her iki uçtan) otomatik olarak geçer. Fiber optik sensör kendinden emniyetlidir; Kırılmış olsa bile, işgal altındaki alanlarda kullanım için hala güvenlidir. 

Fiber optik yangın algılama sistemlerinin avantajları: 

  • Sensörkablosu, düşük bir ömür boyu maliyet sağlayan aktif bileşenlerin olmaması nedeniyle minimum bakım gerektirir. 
  • Sensörkablosu, kısa bir süre için belirtilen çalışma aralığının ötesinde sıcaklıklara dayanabilir. 
  • Sensörkablosu duman engellemeden etkilenmez 
  • Kurulum kolaylığı
  • Sensörkablosu EMI’ye karşı bağışık  

Fiber optik yangın algılama sistemlerinin kablolama uygulama yöntemleri: 


DELTA ELEKTRO-PNÖMATİK Lineer Isı Algılama Kablosu ve Kontrol Sistemi 

Bir pnömatik-elektronik lineer yangın dedektörü olan DELTA, bir yangının varlığını veya aşırı ısınmayı onaylamak için izlenen bölgelerdeki sıcaklık artış oranını analiz eder. Paslanmaz çelik pnömatik tüp, algılama yapılacak mahale optimal algılama sınırları içerisinde döşenir. Çok hassas mekanizmaya sahip olan sensör çevresel etkilere karşı kalibre edilir. Yangın ve hata durumları silinmez hafızada depolanır ve istenilen zamanda USB çıkışından bilgiler alınabilir. Gelişmiş Built-In-Test modülü düşük performans ihlallerini engeller.