Uluslararası nitelikte, Türkiye ve bölgesinde “Yangın-Güvenlik-Entegrasyon” sistemleri alanında en yenilikçi “Teknolojik” çözümleri “ulusal” ve “uluslararası” standartlara (EN, NFPA, IMO vb.) uygun kalite belgelerine (LPCB, VdS, UL, FM vb.) sahip ürünler sunarak faaliyet göstermekteyiz.

Video ve Termal Kamera ile Duman ve Alev Yangın Algılama Sistemi – FIREVU

Anasayfa Video ve Termal Kamera ile Duman ve Alev Yangın Algılama Sistemi – FIREVU
ENTEGRE BİNA TEKNOLOJİLERİ
YANGIN KORUNUMU & MÜHENDİSLİĞİ

Genel Tanıtım ve Sistem Broşürü

Firmamız hakkında detaylı bilgi almak için broşürümüze inceleyiniz.
PDF indir

Video ve Termal Kamera ile Duman ve Alev Yangın Algılama Sistemi – FIREVU

FireVu, yüksek değerli varlıklar için erken yangın algılama sağlar.
EN 54 Standartları aşağıdaki listelenen bölümlerde yayınlanmıştır

Kanıtlanmış Video Duman Algılama teknolojisi, bir yangının başlangıcında dumanı algılar, tanımlar ve analiz eder. Bu, sahadaki veya uzakta bulunan kullanıcıların, uyarıyı izleyebilmeleri ve uygun işlemi erken yapmalarını sağlar. VSD teknolojisi, dumanın davranışını ve hareketini algılar. Video Duman Algılama teknolojisi ilk defa çok büyük ve yüksek yapılı enerji üretim tesislerinde yangın algılama çözümü sağlama ihtiyacına cevap olarak geliştirilmiştir. FireVu ilk defa 16 yıl önce geliştirildi ve bugüne kadar yapılan test ve deneylerle daha da mükemmelleştirildi. Bugün, patentli alev tespiti de yapabilen ve güvenlik amacı ile de kullanılabilen bir yapıya kavuştu. 

FireVu enerji üretimi, üretim endüstrileri, tüneller, uçak hangarları ve yangına algılama tepki süresinin önemli olduğu diğer birçok sektör dahil olmak üzere dünya çapında 500’den fazla sahada kullanılmaktadır. Varlıklarınız yüksek değerde ise VSD Video Duman Algılama teknolojisi çözüm olabilir. 

FireVu Hakkında – Video Duman Algılama ve yangın görsel doğrulama 

NetVu Ltd, Video Duman Algılama (VSD) inovasyon alanında 16 yıldan fazla deneyime sahip öncü ve dünya lideri olarak kabul edilmektedir. FireVu Video duman ve alev algılama özelliği, hem dumanın benzersiz hareket modelini hem de alevin spesifik renk ve yoğunluğunu, sistem operatörüne mümkün olan en kısa sürede görsel olarak doğrulanabilir bir uyarı sağlayan otomatik olarak tanımlar. Bu, potansiyel bir yangına hızlı bir şekilde cevap vermeyi mümkün kılar. Zor ve geniş alanlarda veya yüksek bir hava akışının mevcut olduğu yerlerde bile değerli zaman tasarrufu sağlar. 

FireVu Teknolojisi – Son FireVu Alev Algılama Algoritması 

En yeni güncellemenin, ilk video yangın dedektörümüz olan FireVu 500 ile birlikte mevcut olan patentli FireVu alev algılama algoritmasını duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. FireVu 500, yangını hızlı ve güvenilir bir şekilde algılamak için kamera görüntüsünü analiz etmek için akıllı alev ve duman algoritmaları kullanır. 

Bu son güncelleme, hem algoritmanın sağlamlığını hem de algılama aralığını artırdı. Dedektör, 30 saniyenin altında belirtilen görüş alanında küçük bir yangının bile varlığına tepki gösterecektir. Bu süre en zorlu ortamlar için geçerlidir ve vakaların çoğunda algılama daha hızlıdır. FireVu 500, önceden tanımlanmış üç algılama ayak izini takip eder. Bunların en büyüğü, yalnızca alev algılaması için 100 metreye kadar olan bir aralığa sahiptir. Daha geniş bir görüş alanına sahip 50m ve 25m aralığındaki başka ürünler de mevcuttur. 

(* TF5 tava ateşleme – 330 mm x 330 mm x 50 mm derin kare tavada bulunan 500 ml N Heptan çözeltisinden oluşan endüstri standardı kabul test ateşi) 

FireVu Video Duman ve Alev Algılama teknolojisi, diğer bazı tespit yöntemlerinin aksine, çeşitli uygulamalar için çok çeşitli zorlu (kirli, tozlu, buharlı) ortamlarda kullanılabilen eksiksiz bir çözümdür: 

 • Hava örneklemeli duman dedektörleri ve ışın/beam dedektörleri sadece iç mekanlarda kullanılabilir. Tavana veya borulardaki örnekleme noktalarına ulaşan dumana bağlı olarak alarm dürümüna geçerler. Genel olarak, yanlış alarmları tetikleyen veya filtrelerin tıkanması gibi bir sorun / hata durumuna giren, tozlu ve kirli ortamlarla ilgili sorunları vardır. Çok sık ek bakım gerektirir. 
 • Termal görüntüleme kameraları çoğu zaman oldukça pahalıdır ve ek bir CCTV görüntüsü eşlik etmedikçe, çok az veya hiç durumsal farkındalık sağlamaz. 
 • Klasik IR3 dedektörler, en yüksek limit olan 65m’de listelenen sınırlı bir aralığa sahiptir. 

Herhangi bir görsel sızıntının tamamen yokluğu, alınan herhangi bir alarmın, son kullanıcılar veya yangına müdahale yetkililerinin katılımdan önce durumu değerlendiremediği doğrulanamayacağı anlamına gelir.  

FireVu Video Duman ve Alev Algılama teknolojisi, bu durumsal farkındalık konusunu gerçek zamanlı video akışının tam görsel denetimiyle çözer:  

 • Alarmı tetikleyen olaya dikkat çeker ve görüş alanında renkli kutuların kullanılmasıyla olur. 
 • Yangının büyüklüğünü ve ölçeğini hemen bilmenizi sağlar, böylece uygun eylemler gerçekleştirilebilir.  
 • Olayın nedeninin belirlenmesine yardımcı olacak olay sonrası analize olanak sağlayacak olayın kaydını sağlar. Bu, süreçlerin iyileştirilebileceği ve tekrarlama olayı olmaması için tesisin daha güvenli hale getirildiği anlamına gelir. 

Denendi ve test edildi 

Hem dahili test merkezinde hem de Watford’daki BRE gibi bağımsız tesislerde kapsamlı yangın testleri gerçekleştirildi. Aşağıdaki testler, hem duman hem de alev için 35m’lik bir tespit mesafesine veya tek başına alev için 50m’ye sahip olan, Orta menzilli FireVu 500 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. TF5 yangınları detektörden 20, 30 ve 95 metre mesafede gerçekleştirilmiştir. 

Firevu D-Tec Anolog Video Kamerası ile Yangın Algılama 


FireVu ileri düzey anolog video görüntü sinyali üzerinden kapsamlı algoritmalar kullanan yangın algılama (VSD-Video Smoke Detection) sistemidir ve NetVu Connected yazılım platformu üzerine entegre edilmiştir. FireVu, duman ve / veya alev kaynağını “görür” ve kendi görüş alanı içinde herhangi bir yerde tanımlar. Bu nedenle yangın herhangi bir yükseklikte veya akış yönünde algılanabilir. Bu “kaynak algılamayla” dumanın dedektöre ulaşması beklenmez. FireVu, diğer tüm algılama türlerinden daha hızlıdır. 


Üzerinde tam programlanabilir kontak çıkışları mevcuttur ve bu çıkışlar duman ve/veya alev algılanması durumunda istenildiği gibi aktive edilebilmektedir. Cihaz, 4 veya 8 kamera kapasitelidir ve kameralardan gelen görüntüleri sürekli denetleme ve olayları kaydetme yeteneğine sahiptir. Kayıtları dahili Hard-disk ünitesine yapar ve olay anında alev ve/veya duman algılama olayları ile kaydedilmiş ve canlı görüntüleri, LAN/WAN veya TCP/IP üzerindeki bir çok kullanıcıya iletebilir. Bu iletim hızlı reaksiyon için, duman veya alev kaynağı renkli işaretlenerek yapılmaktadır. 

Firevu 500 D-Tec IP Video Kamerası ile Yangın Algılama 

FireVu 500 Dedektörü, başlangıçta yangın olaylarına erken uyarı reaksiyonu sunmaktadır. 

Duman dedektörlerine ulaşması için beklemek zorunda kalmamak kaydıyla, ticari mülkiyeti mümkün olan en kısa zamanda korumak için en iyi fırsatı sunar. 

Özellikleri ve faydaları 

 • Gelişmiş parlaklık ve yoğunluk tabanlı alev algılama algoritması.
 • Çift katmanlı duman algılama algoritması, eritme ve biriken ortam dumanını algılar.
 • IP sisteminin bir parçası olarak tek başınadedektörveya ölçeklenebilir yapı 
 • IP bağlantısı, görüntülerin ağlar üzerinden ve Uzaktan Video Yanıt Merkezleri’ne iletilmesini veolayların görsel olarak doğrulanmasını,durumsal farkındalığın tam olarak bilinmesini sağlar. 
 • Bant genişliği sınırlaması ağ tıkanıklığını önler.
 • Entegre kamera video belleği ağ kenarı kaydı sağlar.
 • DedicatedMicros NetVu Observer video yönetim yazılımı ile uyumludur. 
 • Olaylar günlüğe kaydedilir ve ilişkili videolar işaretlenir.
 • Yapılandırma için genel web tarayıcı tabanlıarayüz.
 • Farklıperiyotlariçin iki ayrı algılama parametresi seti çalıştırılabilir. 
 • Sistem çalışmasını incelemek için kaydedilen görüntülerin tam adli analizi, internet bağlantısı üzerinden uzaktan gerçekleştirilebilir.
 • Dinamik maskeleme kabiliyetleri, kameralar alanındaki herhangi bir boyut veya şekildeki alanın yalnızca diğer zamanlarda izlenen belirli koşullar altında yok sayılmasını sağlar.

 

Firevu 500 MULTI TERMAL DETECTOR D-Tec IP Video Kamerası ile Yangın Algılama 

 
FireVu 500 MULTI TERMAL DETECTOR, termal görüntü analizi sayesinde 2 kademeli Duman algılaması yapar ve başlangıçta yangın olaylarına erken uyarı reaksiyonu sunar. Black Body Alev algılama algoritmasını da kullanan dedektör, dahili IR-Kızıl Ötesi aydınlatma LEDleri ile kameranın en iyi görüntüyü almasını sağlar. İlave dahili Termal algılama çift tetiklemeli görsel ve Isı algılaması ile bağımsız belirli seviyeye set edilen Isı ve Hotspot algılaması yapar.  Duman dedektörlerine ulaşması için beklemek zorunda kalmamak kaydıyla, ticari mülkiyeti mümkün olan en kısa zamanda korumak için en iyi fırsatı sunar. 

KULLANIM ALANLARI
GIDA ENDÜSTRİSİ

Görsel Duman Algılama teknolojisi, belirli tehlike alanlarına yoğunlaşabilir ve ayrıca büyük ve hacimli alanlarda erken uyarılar sağlayabilir. Gıda işleme, makinelerden ve malzemelerden birçok yangın tehlikesi sunar. VSD birçok yangın kaynağına karşı erken teşhis sağlar.

ATIK YÖNETİMİ TESİSLERİ

Bir atık tesisi yangını çevreye (su kalitesinin yanı sıra hava kalitesi), yerel sakinlerin sağlığına zarar verebilir. VSD, duman ve alevlerin ilk belirtilerini algılayarak temel alanlara girebilir (daha az önemli alanların taranması) – FireVu, duman ve alev paternlerinin davranışını anlar ve kullanıcıyı hemen herhangi bir tehlikeye karşı uyarır. Video Duman Algılama çözümleri, potansiyel yangınları erken teşhis eder.

TİCARİ BİNALAR

İster tarihi öneme sahip binalar, isterse de çarpıcı yeni kreasyonlar olsun, FireVu onları koruyor. Londra Guildhall ve Parlamento Binası gibi tarihi ulusal hazinelerden Gherkin ve Co-Op’un yeni genel merkezi gibi fütüristik dönüm noktalarına kadar hepsi FireVu’nun Video Duman Algılama teknolojisine olan yangın güvenliğini emanet ediyor.

OIL & GAS (PETROKİMYA) ENDÜSTRİSİ

Yangın algılama, bir petrol ve gaz ortamında birincil öneme sahiptir. Maliyet, yaşamı tehdit eden sonuçların önlenmesinde hızın özüdür. FireVu, tehlikelerin ilk işaretinde, harekete geçilmesini sağlayan uyarılar sunar.

UÇAK HANGARLARI

Yüksek değerli uçaklar en iyi yangın algılama teknolojisini gerektirir. Görsel Duman Algılama, tehlikeyi erken tanımlar. VSD’nin, sensörlere ulaşmak için dumanı beklemesi gerekmez ve duman tabakalaşmasının yavaşlatılması (sıcak-soğuk hava yataklaması) algılama için bir sorun değildir.

TÜNELLER

Tünel yangınları, yaşam ölçeği ve kayıp mallar ile felaket olabilir. Birçok tünel, ulaşım ve ticaretin vazgeçilmez arterleridir ve sonraki her iki ay da kesintiler aylarca ve bazı durumlarda yıllar sürebilir.