Yangına Dayanıklı Kepenk – FIRE SHUTTER

Yangına Dayanıklı Kepenk (Fire Shutter); Yangına ve dumana karşı otomatik kepenk çözümleri mimari tasarımda farklı seçenekler sunar. Yangına Dayanıklı Kepenkler 120 dakika (Flameshield 120 Fire Shutter) ve 240 dakika (Flameshield 240 Fire Shutter) kadar yangına dayanıklı olarak üretilmektedir.

Yangına Dayanıklı Kepenk (Fire Shutter), kompartman oluşturmak ve blokları birbirinden ayırmak için yangın kapılarına veya yangın perdelerine pratik alternatif olarak koridorlar, autriumlar, hangar vb yerlerde kullanılır. 

Protek tarafından temin edilen “Flameshield Shutters“ Yangına Dayanıklı Kepenklerin tümü, Warrington Fire Research Centre 192095 numaralı WARRES tarafından belirtilen parametrelere ve teknik hususlara uygun olarak imal edilir ve üretilir. Kepenkler, Warrington Fire Research Centre tarafından yapılan testler yeni yangın standardı BSEN 1634-1: 2008’e uygundur.

Yangına Dayanıklı Kepenklerin boyutu ve dayanım sıcaklık derecesi, kapağın bir destek braketine sahip olup olmayacağını belirleyecektir.

 

yangin-kepenkleri.jpg

Kullanım

Yangına Dayanıklı Manuel kepenkler her zaman açık konumda bırakılmalı ve sadece yangın durumunda kapatılmalıdır. Manuel kepenkler, bir yangın durumunda çabucak kapanmaları için üretildiğinden, günlük kullanım için tasarlanmamıştır.

Yangına Dayanıklı Manuel kepenklerde kilitleme yapılması gerekiyorsa, bina yönetmelikleri, yerel yangın görevlisi tarafından ruhsat almak zorundadır, tüm kepenklerin yangınla mücadele amacıyla manuel olarak açılıp kapanabileceğini belirtmektedir.

Kılavuzlar

75mm x 50mm yumuşak çelik açı üzerine monte edilen 65mm düz kanal galvanizli kılavuzdan üretilmiştir. 

Head Box 

20sg’lik çelik sacdan oluşur ve üst bacak genişlemeye ayarlıdır. Yangına Dayanıklı Kepenklerin yangın derecesine bağlı olarak (örn. 1HR, 2HR ve 4HR) ve açıklığın boyutuna bağlı olarak, kapak bir kaput destek braketine ihtiyaç duyabilir. Değişik boyutlarda Head Box ölçüleri bulunmaktadır.

Motor Box

Genel olarak isteğe bağlı ekstra, ancak 2500mm açılma yüksekliğinde elektrikle çalışan tüm Yangına Dayanıklı Kepenklerin bir motor kaputu takılması şarttır. Motorlar 1 fazlı veya 3 fazlı olarak üretilir. Motor ünitesi, çekme ve reset kablosuyla yangın testini taklit etme yeteneğine sahiptir.

RAL Kod

Yangına Dayanıklı Kepenk ve kılavuzlar galvanizli olarak üretilir, ve istenilen RAL Koduna boyanabilir. 

Salma Mekanizmaları

Sistemin aktifleşmesi için fusible link, solenoid aktivatör veya her ikisi aracılığıyla yapılır.

Ağırlık ve Boyutlar

  • Yangına Dayanıklı Kepenklerin yaklaşık ağırlığı 30kg/m2’dir
  • Maksimum açılma boyutu 7000 mm genişlik x 7000 mm yükseklik