Uluslararası nitelikte, Türkiye ve bölgesinde “Yangın-Güvenlik-Entegrasyon” sistemleri alanında en yenilikçi “Teknolojik” çözümleri “ulusal” ve “uluslararası” standartlara (EN, NFPA, IMO vb.) uygun kalite belgelerine (LPCB, VdS, UL, FM vb.) sahip ürünler sunarak faaliyet göstermekteyiz.

Yangına Dayanıklı Kepenk – Fire Shutter

Anasayfa Yangına Dayanıklı Kepenk – Fire Shutter
ENTEGRE BİNA TEKNOLOJİLERİ
YANGIN KORUNUMU & MÜHENDİSLİĞİ

Genel Tanıtım ve Sistem Broşürü

Firmamız hakkında detaylı bilgi almak için broşürümüze inceleyiniz.
PDF indir

Yangına Dayanıklı Kepenk – FIRE SHUTTER

Yangına Dayanıklı Kepenk (Fire Shutter); Yangına ve dumana karşı otomatik kepenk çözümleri mimari tasarımda farklı seçenekler sunar. İhtiyacınız olan yangın güvenliği korumasını sağlar. Düzgün ve temiz hatları ve gizli dahili motorlarla güvenli tesislerinizin estetiğini de artırır.

Yangına Dayanıklı Kepenkler 60 dakika (Flameshield 60 Fire Shutter) ve 240 dakika (Flameshield 240 Fire Shutter) kadar yangına dayanıklı olarak üretilmektedir.

Yangına Dayanıklı Kepenk (Fire Shutter), kompartman oluşturmak ve blokları birbirinden ayırmak için yangın kapılarına veya yangın perdelerine pratik alternatif olarak koridorlar, autriumlar, hangar vb yerlerde kullanılır.

Protek tarafından İngiltere’den deneyimli ve sertifikalı üretici A1S firmasından temin edilen “Flameshield Shutters“ Yangına Dayanıklı Kepenklerin tümü, Warrington Fire Research Centre 192095 numaralı WARRES tarafından belirtilen parametrelere ve teknik hususlara uygun olarak imal edilir ve üretilir. Kepenkler, Warrington Fire Research Centre tarafından yapılan testler yeni yangın standardı BS EN 1634-1: 2008’e uygundur.

Yangına Dayanıklı Kepenklerin boyutu ve dayanım sıcaklık derecesi, kapağın bir destek braketine sahip olup olmayacağını belirleyecektir.

Önemli Bilgiler :

ÖZET: Yangın kepenkleri, ilgili yangın testi belgeleri olmadan CE işareti alamaz ve CE işareti yasal bir gerekliliktir. Tüm yangın kepenkleri yeni test rejimini karşılamalıdır. A1S firması yangın kepenkleri gerekli tüm yangın testlerini geçmiştir ve son kullanımda esnek veya sert CE işaretine sahiptir.

Uyumlaştırılmış Avrupa Standardı EN 16034, Nisan 2015’te ulusal bir standart statüsü kazandı ve çatışan ulusal standartlar Ekim 2019’a kadar geri çekilmek zorunda kaldı. CE işareti olmayan yangın kepenklerine izin veren bir arada bulunma süresi pazar için resmen sona erdi.

Artık EN 13241: 2003 + a2: 2016 kapsamındaki elektrikli kepenklerin CE işareti için ek gereksinimleri vardır. Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne (AB) 305/2011 (CPR) uyulması zorunlu hale geldi. Tüm yeni yangın kepenkleri yangına karşı test edilmeli ve hem EN 16034:2014 hem de EN 13241-1: 2003 ile işaretlenmiş en son uyumlu standart ve CE ile uyumlu olmalıdır. BS 1634-1 2014 ilgili yangın testidir.

A1S Group 1-hour fire test to timber (flexible)

A1S Group 4-hour test to masonry (rigid)

Ahşap veya katı bir yapı için bir yangın kepenki kullanılacaksa, yangın testi sertifikası sağlanmalıdır. Alternatif yapılar için masa üstü değerlendirmelerine artık izin verilmemektedir.

A1S Group

A1S Group, 1988’den beri panjurlar, yangın perdeleri ve yangın kepenkleri üretmektedir. A1S, 45 saatten fazla test sertifikası ve akreditasyona sahiptir. Warrington Sertifikası WF 421972, bir tüp motorlu yangın kepenkini esnek yapı için 1 saat boyunca başarıyla test edildi. Bir diğer Warrington Sertifikası WF 421375, rijit yapı içim 4 saat boyunca başarıyla test edildi.

A1S Group olarak esnek ve rijit yapılara yönelik yangın kepenkleri için BS EN 15269-10 2011 Genişletilmiş Uygulama Sertifikasına WF 422881 sahibiz. A1S Group CE işaretli yangın kepenkleri için ek gereklilikler doğrultusunda TÜM ilgili yangın testlerini geçmiştir.

Kullanım

Yangına Dayanıklı Manuel kepenkler her zaman açık konumda bırakılmalı ve sadece yangın durumunda kapatılmalıdır. Manuel kepenkler, bir yangın durumunda çabucak kapanmaları için üretildiğinden, günlük kullanım için tasarlanmamıştır.

Yangına Dayanıklı Manuel kepenklerde kilitleme yapılması gerekiyorsa, bina yönetmelikleri, yerel yangın görevlisi tarafından ruhsat almak zorundadır, tüm kepenklerin yangınla mücadele amacıyla manuel olarak açılıp kapanabileceğini belirtmektedir.

Roller

Yumuşak çelik borudan imal edilen boru boyutu, Yangına Dayanıklı Kepenklerin genişliği ve yüksekliği ile döşeme ölçüsüne bağlı olarak değişir. Tüp duvar kalınlığı Yangına Dayanıklı Kepenklerin genişliğine bağlı olarak değişir, Roller Yangına Dayanıklı Kepenklerin genel boyutuna bağlı olarak 25 mm’den 50 mm’ye kadar değişen parlak çelik miller üzerine monte edilmiştir, millerin her bir ucunda yüksek hızlı rulmanlar içeren yumuşak çelik rulman blokları vardır.

Kılavuzlar

75mm x 50mm yumuşak çelik açı üzerine monte edilen 65mm düz kanal galvanizli kılavuzdan üretilmiştir.

Head Box

20sg’lik çelik sacdan oluşur ve üst bacak genişlemeye ayarlıdır. Yangına Dayanıklı Kepenklerin yangın derecesine bağlı olarak (örn. 1HR, 2HR ve 4HR) ve açıklığın boyutuna bağlı olarak, kapak bir kaput destek braketine ihtiyaç duyabilir. Değişik boyutlarda Head Box ölçüleri bulunmaktadır.

Motor Box

Genel olarak isteğe bağlı ekstra, ancak 2500mm açılma yüksekliğinde elektrikle çalışan tüm Yangına Dayanıklı Kepenklerin bir motor kaputu takılması şarttır. Motorlar 1 fazlı veya 3 fazlı olarak üretilir. Motor ünitesi, çekme ve reset kablosuyla yangın testini taklit etme yeteneğine sahiptir.

RAL Kod

Yangına Dayanıklı Kepenk ve kılavuzlar galvanizli olarak üretilir, ve istenilen RAL Koduna boyanabilir.

Salma Mekanizmaları

Sistemin aktifleşmesi için fusible link, solenoid aktivatör veya her ikisi aracılığıyla yapılır.

Ağırlık ve Boyutlar

Yangına Dayanıklı Kepenklerin yaklaşık ağırlığı 30kg/m2’dir. Maksimum açılma boyutu 7000 mm genişlik x 7000 mm yükseklik