Uluslararası nitelikte, Türkiye ve bölgesinde “Yangın-Güvenlik-Entegrasyon” sistemleri alanında en yenilikçi “Teknolojik” çözümleri “ulusal” ve “uluslararası” standartlara (EN, NFPA, IMO vb.) uygun kalite belgelerine (LPCB, VdS, UL, FM vb.) sahip ürünler sunarak faaliyet göstermekteyiz.

Sulu Söndürme Sistemleri

Anasayfa Sulu Söndürme Sistemleri
ENTEGRE BİNA TEKNOLOJİLERİ
YANGIN KORUNUMU & MÜHENDİSLİĞİ

Genel Tanıtım ve Sistem Broşürü

Firmamız hakkında detaylı bilgi almak için broşürümüze inceleyiniz.
PDF indir

Sulu (Islak, Baskın, Ön Tepkili, Kuru) Sprinkler Söndürme SistemleriSulu söndürme sistemlerinin projelendirilmesinde, bir çok detay göz önüne alınır ve ortamın tehlike sınıfı doğru belirlenip en uygun sistem uygulanır. Sulu söndürme sistemlerinde, boru çapları ve pompa kapasiteleri , bilgisayar ortamında çalışan hidrolik hesap programları vasıtasıyla bulunmaktadır

Islak Sistem

Söndürme aracı olarak, sprinkler kullanılmaktadır. Sistemde sürekli basınçlı su bulunmaktadır. Yangın anında, sprinklerin ucundaki cam tüp patlayarak, suyun borulardan, sprinkler vasıtası ile ortama boşalması sağlanır. Yapılan araştırmalara göre, bugüne kadar çıkan yangınlarda en fazla 13-14 adet sprinklerin açtığı ve yangını kontrol altına alındığı gözlenmiştir. Sprinklerin yerleştirme mesafeleri , tehlike sınıflarına göre 9-21 m2 arasında değişmektedir

Deluge Sistem

Söndürme aracı olarak açık nozul sprinkler kullanılmaktadır. Su boruların içersinde su yoktur. Ana vana olarak “DELUGE” vana kullanılır. Basınçlı su baskın vananın girişinde mevcuttur. Yangın algılama sisteminden alarm geldiği anda vana tetiklenir ve suyun borulardan geçip ortama boşalması sağlanır.

sulu-sondurme-sistemleri-3.jpg


Preaction Sistem

Söndürme aracı olarak sprinkler kullanılmaktadır. Su borularının içersinde su yoktur. Ana vana olarak “PRE-ACTION” vana kullanılır. Basınçlı su, deluge sistemde olduğu gibi, vananın girişinde mevcuttur. Sistem iki adet tetikleme bekler. Eğer yangın dedektörlerinden bir alarm gelirse, vana tetiklenir ve su sprinklere kadar gelir. Sprinkler patlamadıkça su ortama boşalmaz. Aynı senaryo ilk olarak sprinklerin patlaması-açılmasında da geçerlidir. Bu sefer yangın dedektöründen alarm gelmedikçe vana tetiklenmez ve su ortama boşalmaz.

sulu-sondurme-sistemleri-4.jpg