Uluslararası nitelikte, Türkiye ve bölgesinde “Yangın-Güvenlik-Entegrasyon” sistemleri alanında en yenilikçi “Teknolojik” çözümleri “ulusal” ve “uluslararası” standartlara (EN, NFPA, IMO vb.) uygun kalite belgelerine (LPCB, VdS, UL, FM vb.) sahip ürünler sunarak faaliyet göstermekteyiz.

Aktif Hassas Hava Örneklemeli (Emişli) Yangın Algılama Dedektörü

Anasayfa Aktif Hassas Hava Örneklemeli (Emişli) Yangın Algılama Dedektörü
ENTEGRE BİNA TEKNOLOJİLERİ
YANGIN KORUNUMU & MÜHENDİSLİĞİ

Genel Tanıtım ve Sistem Broşürü

Firmamız hakkında detaylı bilgi almak için broşürümüze inceleyiniz.
PDF indir

Aktif Hassas Hava Örneklemeli (Emişli) Yangın Algılama Dedektörü

Aktif Hassas Hava Örneklemeli (Çekmeli – Emişli Yangın Algılama Dedektörleri
Yaşamları kurtarır, Değerlerinizi korur, İş süreçlerini güvence altına alır.
Protec’in kendi ürettiği ve uzmanlığını kanıtladığı ürünlerin başında Aktif Çok Hassas Hava Örneklemeli Yangın Algılama Sistemi bulunmaktadır. Yangın riskinin yüksek miktardaki bilgi ve yatırım kaybına sebep olabileceği (bilgi işlem ve elektrik odaları) veya yüksek hassasiyette algılama yapmanın hatalı ve zor olduğu (yüksek depo, soğuk oda, çöp ve atık toplama merkezleri) mahallerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. 

Protec CirrusPro™ IFD ve Protec HYBRID ürünleri, bu alanda en üstün teknoloji olan Cloud Chamber prensibine göre çalışmaktadır. 

Cirrus Pro Aspirating Fire Detectors
Cirrus Pro dedektörleri, küresel pazarda tek “bulut odası” temelli hava emişli detektörlerdir. Bulut odası algılama prensibi ile çalışan dedektör, standart ‘optik’ emişli dedektörlerin aksine, toz ve diğer kirleticilerden dolayı yanlış alarm veremez. Yüksek hava akışı, yüksek nem seviyeleri ve aşırı sıcaklıklara sahip ortamlarının örnekleme veya dedektör çalışması üzerinde yanlış alarm etkileri de yoktur. Bu nedenle endüstriyel uygulamada Cirrus Pro dedektörlerinin kullanımı çok yaygındır.
ProPointPlus Aspirating Smoke Detectors

ProPointPlus, ortak emiş muhafazası içinde en fazla dört ayrı dedektör kapasitelidir. Bu nedenle tek bir aspirasyon cihazından dört ayrı tanımlanabilir alan sağlar. ProPointPlus, duman  seviyelerinin doğrulanması için LED optik kullanır ve bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duymadan yapılandırılabilir. Sınıf A, Sınıf B ve Sınıf C ayarları için dedektör kurulumu çok basit çok işlevli, çok dilli menü fonksiyonları ile elde edilir. Dedektör içerisinde entegre karbonmonoksit sensörü mevcuttur

Cirrus HYBRID Aspirating Fire & Smoke Detectors

Cirrus HYBRID dedektörlerihava örneklemeli dedektörün dünyasında benzersizdir. Bu dedektörler, görünür dumanı izlemek için görünmez alt mikron partiküllerini izlemek için bir “bulut odası” na sahiptir. Bulut odası temel teknolojidir ve yanlış alarmlara olan doğal bağışıklığından dolayı tüm alarm kararlarını doğrulukla verir. Cloud Chamber ve LED oprik teknolojileri, tüm yangınlar aynı olmadığı için, farklı yangın türlerini en geniş aralıkta izler. Sensörler Karmaşık algoritmalar aracılığıyla bağımsız olarak veya birlikte çalışır.

Kullanım Alanları

Bilgi işlem merkezleri, Kimyasal işlem yapılan yerler, telekomünikasyon merkezi, temiz odalar, tarihi binalar, müzeler, asma tavan ve yükseltilmiş döşeme içleri, tehlike sınıfı yüksek yerler 

Yangın ve Duman Algılama ile ne anlama geliyor?

Hava Emişli Yangın Algılama, termal partikül noktası olarak bilinen bir yangının gerçek başlangıç aşamasında verilen görünmez alt mikron yanma partiküllerinin izlenmesidir. Bu teknoloji termal partiküllerin içerisindeki karbon moleküllerini saymaya yarayan bir CCD sensöre sahiptir. Herhangi bir lazer veya LED optik detektörü tarafından görülemeyen parçacıkların izlendiği “Cloud Chamber – Bulut Odası” dedektörü kullanır. 

Hava Emişli Duman Algılama, malzeme yanmaya devam ettikçe, optik olarak görünür duman partiküllerinin izlenmesidir. Optik olarak görünür duman parçacıklarını izlemek için LED veya lazer ışık kaynağı kullanır. 

Hava Emişli Yangın ve Duman Algılama tespiti bu iki farklı yangın olayını izlemek için çift teknolojili tek bir cihazdır. Bulut odasının ve optik teknolojinin sinerjisidir, böylece farklı yangın türlerini izleme kabiliyetine sahiptir. 

Emişli Duman / Yangın Dedektörleri Ana Üreticileri 
 • Vesda – Lazer bazlı ‘Optik’ duman dedektörü 
 • Stratos – Lazer bazlı ‘Optik’ duman dedektörü 
 • ICAM – Lazer Tabanlı “Optik” duman dedektörü 
 • Wagner – LED ‘Optik’ tabanlı duman dedektörü 
 • System Sensor FAAST – Lazer ‘Optik’ duman dedektörü 
 • PROTEC ProPointPlus – LED ‘Optik’ duman dedektörü 
 • PROTEC Cirrus Pro – ‘Cloud Chamber’un yangın dedektörü 
 • PROTEC Cirrus HYBRID -‘Cloud Chamber’un yangın ve optik duman dedektörü 

PROTEC, Cloud Chamber teknolojisini kullanan dünyadaki ilk tek YANGIN algılama detektörüdür. PROTEC Cirrus HYBRID tek çok sensörlü hava örnekleme detektörüdür ve diğer rakiplerine göre daha fazla yangın tipinden gelen yangın ve dumanı tespit edebilmektedir.

PROTEC Cirrus HYBRID Özellikleri: 

 • Dünyanın İlk ve Tek ‘Kombine Yangın veDuman’ Aktif Hava Örneklemeli Dedektörü
 • Benzersiz ‘CloudChamberDetection’ (CCD) birincil algılama teknolojisi 
 • Optik ‘ScatterChamberDetectors’ (SCD) – ikincil algılama teknolojisi 
 • Bağımsız veentegreçalışan, akıllı alarm sinyaline karar verme kabiliyeti. 
 • %0obs/m ila %20obs/m arası geniş hassasiyet aralığı 
 • HYBRID ‘SmartSignal’ ile gelen alarmlarıdoğrulayarak hatalı alarmları önleme 
 • 7” Renkli ve çok fonksiyonlukapasitifdokunmatik ekran 
 • 6 adet renkli IP kameraya kadar canlıgörüntü aktarımı
 • Cihaz içerisine tümleşik, animasyonlu arızatespiti sağlamaimkanı 
 • 4 boru ve 630mt boru uzunluğunu destekler 
Kombine ‘Cloud Chamber‘ ‘Yangın’ ve Optik ‘Duman’ Algılama 

Tarihsel gerçekler bize aslında iki tür aktif hava örneklemeli dedektör teknolojisi olduğunu söylemektedir. Bu teknolojilerden biri olan ‘Cloud Chamber’ aktif hava örneklemeli sistemler görünmeyen yangın partiküllerini, diğer sistem olan laser yada LED ‘Optik’ aktif hava örneklemeli sistemler ise küçük mikarlardaki görünür duman parçacıklarını örnekleyebilmektedir. 

Cirrus HYBRID, benzersiz ‘Cloud Chamber Detection’ (CCD) teknolojisini kullanarak optik görünmez yangın partiküllerini algılayabilen tek aktif hava örneklemeli dedektördür. Birçok modern aktif hava örneklemeli sistem uygulamalarında, yanan materyallere bağlı olarak bazı yangınlar sadece küçük miktarda görünür duman partikülleri oluştururken, bazı yangınlarda da diğerine göre daha büyük yoğunlukta görünür duman partikülleri oluşmaktadır. Cirrus HYBRID, bunun gibi geniş hassasiyette dumanlı ortamlarda algılama yapabilme kapasitesine sahiptir. 

Erken duman algılama uyarı sistemi (EWSD), yüksek performanslı ‘Scatter Chamber Detectors’ (SCD) teknolojisi ile küçük ve büyük duman partiküllerini örnekler. En etkili iki aktif hava örnekleme metodu olan “CCD ve EWSD” teknolojilerini tek dedektör içerisinde barındıran Cirrus HYBRID, geniş aralıklardaki hem duman, hem de yangın türlerini ayırt ederek algılar. Tamamen yenilikçi ve benzersiz konsepte sahip olan aktif hava örneklemeli yangın ve duman algılama teknolojisi, iki farklı bağımsız teknolojiyi bir araya getirerek karmaşık algoritmalar sayesinde gerçek ‘akıllı’ (Inteligent) alarm karar verme özelliği sağlar. Bu dedektör, teknolojisinin oluşturduğu sinerji ile geniş aralıklarda oluşan yangın tiplerindeki alarm koşullarının gerçekliğini doğrular. Bu dedektör, teknolojisinin oluşturduğu sinerji ile geniş aralıklardaki yangın tiplerinde alarm koşullarının gerçekliğini doğrular. Bu sinerjinin oluşturduğu önemli sonuç, geçmişte yaşanmış ve süregelen can sıkıcı istenmeyen yanlış alarmlar elimine edilir. 

EN54-20’ye göre Uygulama Notları 

Class A – Yüksek Hassasiyet Uygulama Alanları:- Server Odaları, Hijyenik Odalar, Data Centre’lar, Kontrol Odaları, Vana Odaları, Arşivler, Yankısız Odalar & EDP alanları. 

Class B – Arttırılmış Hassasiyet Uygulama Alanları:- Tarihi Yapılar, Müzeler, Hastaneler, Hava Alanları, İbadet Merkezleri, Tiyatrolar, Sanat Galerileri, Temiz Depolar, Atriumlar & Kapalı Stadyumlar. 

Class C – Normal Hassasiyet ve Ağır Şartlar için Uygulama Alanları:- Kuru Ambarlar, Özel Üretim Tesisleri, Gıda Üretim Alanları, Kağıt Üretim Tesisleri, Nakliye Terminalleri, Erişilmez Alanlar & Genel Kullanım Depolar.