Uluslararası nitelikte, Türkiye ve bölgesinde “Yangın-Güvenlik-Entegrasyon” sistemleri alanında en yenilikçi “Teknolojik” çözümleri “ulusal” ve “uluslararası” standartlara (EN, NFPA, IMO vb.) uygun kalite belgelerine (LPCB, VdS, UL, FM vb.) sahip ürünler sunarak faaliyet göstermekteyiz.

Merkezi Saat Sistemleri

Anasayfa Merkezi Saat Sistemleri
ENTEGRE BİNA TEKNOLOJİLERİ
YANGIN KORUNUMU & MÜHENDİSLİĞİ

Genel Tanıtım ve Sistem Broşürü

Firmamız hakkında detaylı bilgi almak için broşürümüze inceleyiniz.
PDF indir

Merkezi Saat ve Yolcu Bilgilendirme Sistemleri

Zaman açısından eş zamanlılığı sağlamak amacı ile genel maçlı mekanlarda merkezi saat sistemleri kullanılmaktadır. Sistemler bir ana saat merkezi, kablolama ve tali saatlerden oluşmaktadır. İhtiyaca göre zaman kaydediciler ve bilgisayar bağlanabilir, network sistemi üzerindeki eşzaman yakalanabilir.

Firmamız Merkezi Saat sistemlerinde İsveç menşeili WESTERSTRAND firmasının ürünleri ile hizmet sunmaktadır.

Zamanı Anlamak

Günlük yaşıntıda zaman ya anolog bir akreğ-yelkovan sistemi ile ya da dijital olarak nümerik sayılarla gösterilmektedir. Kol saatinden genel bilgilendirme saatlerine kadar tüm formatlar bu şekildedir.

Peki Anolog mu, dijital mi? İnsanoğlu hangisini daha iyi anlamaktadır?Çeşitli ülkelerde yapılan bir çok deneyde, insanların anolog saatleri daha iyi algıladığı tespit edilmiştir. Belki de bu tam orjinal zaman saati olan güneşin dairesel hareket ile doğup batması ile ilgili olabilir. Ya da kol saatlerinin genel olarak anolog göstergelerden imal edildiğin de olabilir.

Bazı ortamlarda ise zamanın belli bir gösterimde olduğu zaman daha anlaşılabilir olduğu ortaya çıkmaktadır. Örneğin bir borsa salonunda tüm göstergeler dijitaldir ve saat de dijital olarak seçilmektedir. Ameliyathanelerde ise jine diğital saatler seçilirken, hastene koridorları anolog olarak dizayn edilir. Tren istasyonlarında ise anolog saatler daha anlaşılabilir olmaktadır.

Aslında zaman, ancak doğru olduğunda işlevseldir. Kolunuzdaki saat ile arabaya bindiğinizde veya bir binaya girdiğinizde gördüğünüz zamanlar genelde birbirinde farklı olmaktadır. Aslında tüm dünya saatlerinin aynı anda aynı zamanı göstermesi bir hayaldir. Bunu en azından bir binada veya metro sisteminde veya havalimanında görebileceğiniz tüm saatleri aynı yapabilmek de senkronizasyonun devamlılığı açısından önemlidir.

Burada devreye Westerstrand Merkezi Saat Sistemi girmektedir.

Merkezi İmpuls Sistemleri

Genel olarak kullanılan en eski sistemdir. Sistem merkezi bir kontrol ünitesi tarafından oluşturulan zaman bilgisinin, çift damarlı kablolar üzerinden 24VDC impulslar ile tali saatlere gönderilmesi prensibi ile çalışmaktadır.

 
Lan Tabanlı Sistemler

Ana merkezi kontrol ünitesinin LAN bağlantısı kapasitesi sayesinde, bina içerisinde veya tüm ağ üzerindeki tüm bilgisayarlı sistemlerine zaman bilgisini gönderebildiği sistemdir. Burada merkezi panel NTP server olarak görev yapmaktadır. Zaman bilgisi tüm bilgisayarlar, bina otomasyonu, güvenlik, CCTV, Asansör kontrol sistemleri gibi alt sistemlere de iletilebilmektedir.

Merkezi Ana Saat Kontrol Paneli

Zaman bilgisini set edilen bir zmandan sonra üreten ve dağıtan cihazdır. Genel olarak GPS anteni ile zaman bilgisini GPS uydularından alara alt sistemlere NTP kodları ve tali saatlere impuls prensibi ile iletir. Takvim, tatil, yaz/kış zamanları programlanabilmektedir. Çeşitli zaman programları yaratılabilmektedir.

Tali Saatler
Okunabilirlik

Saatlerin belli bir mesafeden okunabilir olması gerekmektedir. Projelendirme ve malzeme seçimleri aşağıdaki tablolara göre yapılmaktadır.

Analog Saat
Ø280 mmØ300 mmØ400 mmØ500 mmØ600 mmØ800 mmØ900 mmØ1200 mm
8 m12 m25 m40 m50 m65 m100 m150 m
Dijital Saat
60 mm100 mm140 mm190 mm250 mm
20 m40 m50 m65 m80 m

Sistemin çalışma prensibi; Ana sinyalizasyon bilgisayarı (TCC) üzerinden trenlerin hat üzerindeki yeri bilgisi alınması ile birlikte, trenlerin istasyona ne zaman geleceği bilgisini panolar üzerinden yolculara bildirmektedir. Bunun için PIS sistemine özel bir PC ve yazılım programı bulunmaktadır. Bu PC, sinyalizasyon PC’si ile entegre çalışır. PIS PC’si aynı zamanda ETHERNET-LAN üzerinden PIS panolarına bilgi gönderir.

Firmamız Passenger Information Systems (PIS) sistemlerinde İsveçli Westerstrand firmasının Türkiye Tek Distribütörüdür.