Uluslararası nitelikte, Türkiye ve bölgesinde “Yangın-Güvenlik-Entegrasyon” sistemleri alanında en yenilikçi “Teknolojik” çözümleri “ulusal” ve “uluslararası” standartlara (EN, NFPA, IMO vb.) uygun kalite belgelerine (LPCB, VdS, UL, FM vb.) sahip ürünler sunarak faaliyet göstermekteyiz.

Yangın Durdurucu (Firestoping) Sistemleri

Anasayfa Yangın Durdurucu (Firestoping) Sistemleri
ENTEGRE BİNA TEKNOLOJİLERİ
YANGIN KORUNUMU & MÜHENDİSLİĞİ

Genel Tanıtım ve Sistem Broşürü

Firmamız hakkında detaylı bilgi almak için broşürümüze inceleyiniz.
PDF indir

Yangın Durdurucu (Firestoping) Sistemleri

Yangın Durdurucuları ve İzolasyon (Yalıtım) Malzemeleri (Firestoppıng Sealants, Mortars, Pillows, Collars)

En son değişiklikler ile 2009 yılında basımı yapılan TC Yangın Yönetmeliğinde belirtilen Elektromekanik ve inşai yangın zonlarına zorunlu olarak uygulanması gerekli olan Yangın Durdurucu “FIRESTOPPING” “FIRE STOPPER” ve yangın izolasyon (yalıtım) malzemeleri, binalardaki yangın zonlarının birbirinden inşai olarak izole edilebilmesi amacı ile tesisat geçişlerinde ve inşai birleşim noktalarındaki boşluklarda kullanılmaktadır. 

Yangın Durdurucu malzemelerin tek başına onaylı olması; ki bu onaylar UL, FM, BS, Vds ve LPCB olabilir, uygulama yapılacağı yerde onaylı olarak kullanılabilmesi anlamına gelmez. Her bir yangın durdurucu ürünün kullanılacağı açıklığın ölçüsü, açıklıktan geçen malzemenin cinsi (güç kablosu, kablo kanalı, EMT boru, su borusu, havalandırma kanalı vb.), geçen malzemenin miktarı (açıklığın içindeki % yüzdesel oranı), açıklık olan duvarın cinsi (betonarme, alçıpan vb.), açıklığın dikeyde veya yatayda olup olmadığı gibi faktörler, kullanılacak olan durdurucunun seçiminde büyük rol oynamaktadır. 

Firmamız temsilciliğini yaptığı Rectorseal firmasının BIOFIRESHIELD ve METACAULK ürünleri ile İngiltere’den WILLIAMS FIRESTOP, NEUTRON, NULLIFIRE, PROMAT gibi ürünleri de hizmetinize sunmaktadır.

Yangın Yalıtımı ile ilgili EN standartı olan EN1366 (TS EN 1366 – Servis Tesisatları İçin Yangına Dayanıklılık Deneyleri) tüm Avrupa ülkeleri ve ülkemiz içinde geçerlidir. Avrupa ülkeleri kendi standartlarını da (örneğin İngiltere’de BS476) zorunlu olarak EN standartlarına kaydırmakta ve üreticiler ürünleri için EN1266’ya göre onay belgeleri almaktadırlar. 

yangin-durdurucular-firestoping-1.jpg


Yangın Yalıtımı

Yangınların zararlı etkilerinin sınırlandırılmasına yönelik, can ve mal güvenligini sağlayıcı yapısal önlemlere “yangın yalıtımı” denir.Yangından korunma konseptinde adı geçen aktif (söndürme sistemleri, algılama sistemleri gibi) sistemlerin yanında, Yangın Yönetmeliğinin belli kuralları koyması akabinde Aktif koruma sistemlerin dışında yangının ve zararlı etkilerinin, bina içine ve bitişik binalara yayılmasını yavaşlatacak veya durduracak, kisilerin yangın mahalinden güvenlibir sekilde tahliye edilmesine olanak sağlayacak yapısal önlemlar alınmaya başlanmıştır. Pasif sistemler yangının geçişini engelleyerek itfaiyecilere veya acil müdahale timlerine kolaylıkla müdahale etme imkânı tanır, can ve mal kayıpları azaltılır.

 BIOSTOP® 500+ Genleşen Yangın Durdurucu Dolgu Macunu (Intumescent Firestop Sealant)


Su bazlı, esnek, yüksek genleşmeli, uzun süre dayanıma sahip yangın durdurucu izolasyon (yalıtım) malzemesidir. PVC, ABS plastik borular, metal borular, izolasyonlu ve fiberglass boru geçişleri kullanımına uygundur. Bunun yanında döşeme-duvar derz açıklıklarının kapatılması için kullanılır. Ayrıca içinde karışık güç ve zayıf akım kabloları bulunan geçişler, kablo tavaları ve Busbar geçişlerinde kullanım için uygundur.Sarkma yapmaz, toksik madde bulundurmaz. Üzeri uygulama sonrasında boyanabilir.

yangin-durdurucular-firestoping-2.jpg
 

BIOTHERM 100/200SL Silikon Bazlı Yangın Durdurucu Dolgu Macunu (Firestop Sealant)

Silikon bazlı, çok esnek,uzun süre dayanıma sahip yangın durdurucu izolasyon(yalıtım) malzemesidir. Metal boru boru geçişleri kullanımına uygundur. Betona, çeliğe ve birçok geçiş malzemesine çok iyi yapışır. Self-Levelling özelliği vardır. Ayrıca içinde karışık güç ve zayıf akım kabloları bulunan geçişler, kablo tavaları ve Busbar geçişlerinde kullanım için uygundur. Sarkma yapmaz, toksik madde bulundurmaz. Üzeri uygulama sonrasında boyanabilir.

yangin-durdurucular-firestoping-3.jpg
 

BIOSTOP® 700 Genleşen Yangın Durdurucu Dolgu Macunu (Intumescent Firestop Mastic)

Su bazlı, esnek, yangın geciktirici, genleşen tipte, uzun süre dayanıma sahip yangın ve duman durdurucu izolasyon(yalıtım) malzemesidir. Metal borular, izolasyonlu ve fiberglass boru geçişleri kullanımına uygundur. Bunun yanında döşeme-duvar derz açıklıkları ile Curtain Wall uygulamalarının kapatılması için kullanılır. Ayrıca içinde karışık güç ve zayıf akım kabloları bulunan geçişler, kablo tavaları ve Busbar geçişlerinde kullanım için uygundur.Spray tabancası ile uygulanabilir.Sarkma yapmaz, toksik madde bulundurmaz. Üzeri uygulama sonrasında boyanabilir.

yangin-durdurucular-firestoping-16.jpg
 

BIOSTOP® 750 Yangın Durdurucu Dolgu Macunu

Su bazlı, esnek, yangın geciktirici, genleşen tipte, uzun süre dayanıma sahip yangın ve duman durdurucu izolasyon(yalıtım) malzemesidir. Metal borular, izolasyonlu ve fiberglass boru geçişleri kullanımına uygundur. Bunun yanında döşeme-duvar derz açıklıkları ile Curtain Wall uygulamalarının kapatılması için kullanılır. Ayrıca içinde karışık güç ve zayıf akım kabloları bulunan geçişler, kablo tavaları ve Busbar geçişlerinde kullanım için uygundur.Spray tabancası ile uygulanabilir modeli vardır. Self Levelling özelliği vardır. Sarkma yapmaz, toksik madde bulundurmaz. Üzeri uygulama sonrasında boyanabilir.

yangin-durdurucular-firestoping-4.jpg
 

BIOSTOP® Yangına Dayanıklı Boru Kelepçesi (Fire Rated Pipe Collars)

Fabrikasyon üretim olan yangın durdurucu kelepçeler, çok yüksek genleşen,uzun süre dayanıma sahip yangın durdurucu izolasyon(yalıtım) malzemesidir. PVC, CPVC, ABS, PyroPlo, plastik borular, metal borular, izolasyonlu ve fiberglass boru geçişleri kullanımına uygundur. 1 1/2″ – 6″ arası üretilmektedir. Uygulaması çok basit olduğu için İşçilik kaleminden yüksek tasarruf sağlar. Basit kilitleme ünitesine sahiptir.

yangin-durdurucular-firestoping-17.jpg
 

BIOSTOP® Yangına Dayanıklı Sargı Şeriti (Wrap Strip)

Çok yüksek genleşme özelliğine sahip olan şeritler, uzun süre dayanıma sahip yangın durdurucu izolasyon (yalıtım) malzemesidir. PVC, CPVC, ABS, PyroPlo, plastik borular, metal borular, fiberglass boru geçişleri kullanımına uygundur. Alev ve sıcak gazların transferini engeller. Uygulaması çok basit olduğu için İşçilik kaleminden yüksek tasarruf sağlar. Ekonomiktir.

yangin-durdurucular-firestoping-5.jpg
 

BIOSTOP® Yangına Dayanıklı Genleşen Macun (Fire Rated Intumescent Putty Pads)

Yangın dayanımı olan duvarlarda, elektrik buat, kasa ve benzeri tesisatların arkasına yapıştırılarak yangın ve ses izolasyonu sağlar. 1/8″ kadar bir kalınlıktaki uygulama 1 veya 2 saate kadar (duvar tipine bağlı olarak) yangına karşı dayanım-izolasyon sağlar. Genelde alçıpan duvarların içlerinde kullanılır. Alçıpandan yapılan yangın duvarları, elektrik tesisatları için açılan delikler ile yangın dayanımı özelliğini kaybeder. Bu macun kullanımı ile izolasyon yeniden sağlanır. 

yangin-durdurucular-firestoping-18.jpg
 

BIOSTOP® BF 150+ Yangın Durdurucu Dolgu Macunu

Tek bileşenli, uzun süre dayanıma sahip genel uygulamalarda kullanılan yangın ve duman durdurucu izolasyon (yalıtım) malzemesidir. Su bazlıdır. Metal borular, izolasyonlu ve fiberglass boru geçişleri kullanımına uygundur. Bunun yanında döşeme-duvar derz açıklıkları ile Curtain Wall uygulamalarının kapatılması için kullanılır. Ayrıca içinde karışık güç ve zayıf akım kabloları bulunan geçişler, kablo tavaları ve Busbar geçişlerinde kullanım için uygundur.Spray tabancası ile uygulanabilir. Sarkma yapmaz, toksik madde bulundurmaz. Üzeri uygulama sonrasında boyanabilir.

yangin-durdurucular-firestoping-6.jpg
 

BIOSTOP® Lectra-Stop

Çok yüksek genleşmeli, uzun ömürlü, elektrik buatlarının içinde kullanım için özel olarak üretilmiş yangın durdurucu malzemedir. Uygulaması çok kolaydır.

yangin-durdurucular-firestoping-7.jpg
 

BIOSTOP® Yangın Durdurucu Yastık (Firestop Pillows)

Döşeme-duvar açıklıklarının kapatılması için kullanılır. Ayrıca içinde karışık güç ve zayıf akım kabloları bulunan geçişler, kablo tavaları ve Busbar geçişlerinde kullanım için uygundur.Defalarca sökülüp, gerekli tesisat çekilmesi sonrasında yeniden kullanılabilir.

yangin-durdurucular-firestoping-8.jpg
 

BIOSTOP® Yangın Durdurucu Harç (Fire Rated K-10+ Mortar)

Yangın durdurucu yastıklar gibi döşeme ve duvardaki geniş açıklıklar ve geçişler için tasarlanmıştır. Güç, telefon ve fiber optik kablo geçişleri için uygundur. Kablo tavalarında ve Busbar geçişleri için kullanılabilir. Ekonomiktir. Belli bir miktar su ile karıştırılarak harç kıvamında kullanılır.Üzeri uygulama sonrasında boyanabilir. Sarkma yapmaz, toksik madde bulundurmaz.

yangin-durdurucular-firestoping-9.jpg