Uluslararası nitelikte, Türkiye ve bölgesinde “Yangın-Güvenlik-Entegrasyon” sistemleri alanında en yenilikçi “Teknolojik” çözümleri “ulusal” ve “uluslararası” standartlara (EN, NFPA, IMO vb.) uygun kalite belgelerine (LPCB, VdS, UL, FM vb.) sahip ürünler sunarak faaliyet göstermekteyiz.

Motorlu Lineer Işın Tipi ve OSID Açık Alan Beam Duman Dedektörleri

Anasayfa Motorlu Lineer Işın Tipi ve OSID Açık Alan Beam Duman Dedektörleri
ENTEGRE BİNA TEKNOLOJİLERİ
YANGIN KORUNUMU & MÜHENDİSLİĞİ

Genel Tanıtım ve Sistem Broşürü

Firmamız hakkında detaylı bilgi almak için broşürümüze inceleyiniz.
PDF indir

Motorlu Lineer Işın Tipi ve OSID Açık Alan Beam Duman Dedektörleri

THEFIREBEAM Step Motor Kontrollü Lineer Işın Tipi Duman Dedektörü


Thefirebeam Lineer Isin dedektörleri; kendinden  
step motor ayarı “motorised self aligning head” özelliği ile devreye alma sırasında zaman kayıplarını önler. İşletme sırasında, özellikte esnek çelik konstrüksiyon yapılarda hatalı alarmlara karşı tek çözümdür. Beam dedektörleri her zaman geniş alanları korumak için en ekonomik yol olarak görülmüştür. Ancak THEFIREBEAM’den önce, bina hareketi, toz ve kirlenmeden dolayı oluşan yanlış alarmlardan dolayı erişilebilirlik zorluğu sebebi ve Beam dedektörleri  güvenilmez olarak değerlendirimiştir. TheFireBeam’in ileri teknolojisi sayesinde Beam dedektörleri tam güvenle kullanılacaktır.  

TheFireBeam, devreye alma sırasında kendini reflektörün merkezine hizalayacak ve yapı hareketi gerçekleştiğinde otomatik olarak hizalamaya devam edecektir. Bu akıllı motorizasyon, yanlış alarmları engeller, dolayısıyla zaman, kaynak, itibar ve nihayetinde para tasarrufu sağlar. 

Peki, TheFireBeam‘i farklı kılan nedir? 

İki temel özellik TheFireBeam’i diğerlerinden ayırıyor. Sürekli olarak kendini hizalayan step motorlışın mekanizması ve mana işlevlerin gerçekle iştirilebildiği düşük seviykontrolörü

Motor Kontrollü Sistem 

TheFireBeam, dedektör başlığında bulunan motorları kullanarak devreye alma işlemini daha güvenli ve doğru olarak yerine getirebilir. Yüksek kaliteli step motorları kullanan benzersiz yöntem, 1 derece açı için 1/40 oranında X ve Y koordinatlarında mikro ayarlama yapmamızı sağlar. Hizalama işlemi, dedektörün karşısındaki reflektöre göre pozisyonunu sürekli olarak izleyen bir yazılım tarafından otomatik olarak kontrol edilir. Basit bir devreye alma prosedürü, her seferinde mükemmel hizalama elde etmenizi ve TheFireBeam dedektörün bu hizalamayı sürekli koruyabilmesini sağlar. 

Bina hareketi, ışın iletiminin düşmanıdır. Binaların ısı değişimleri veya tabanına yerleşmesi yoluyla en küçük bir hareketi, beam ışın demetini hedefinden uzaklaştırır. (100 metrelik bir binadaki birkaç derecelik hareketi düşünün).TheFireBeam sürekli olarak hareketlenmeyi izleyecek ve kendini otomatik olarak yeniden hizalayacaktır. Bu özellik, doğru çalışma ve minimum işletme-bakım maliyetini düşüren, son kullanıcı için çok faydalı bir işlevdir. Ayrıca devreye alma işlerini gerçekleştiren firmaların şantiyeye defalarca geri dönüp eski tip beam dedektörlerini bilabedel yeniden hizalamak zorunda kalmasını engeller. 

Dedektör içindeki step motorlar sayesinde X ve Y koordinatlarında karşısındaki reflektörü bulabilen sistemdir. Sistem otomatik modda bırakıldığında binadaki esnemelerden kaynaklanan arıza problemlerini, otomatik olarak koordinat değiştirip tekrardan reflektörü bulabilen özelliği ile bertaraf eder.  

Düşük Seviye Kontrolörü 

Dedektör ile Düşük Seviye Kontrolörü arasında kablolama yapıldıktan sonra, zemin seviyesinden istenilen herhangi bir değişiklik ve ayarlama yapılabilir; 

Işını zemin seviyesinden sabitleme, beam başlıklarını manuel olarak hareket ettirme, hava kalitesini görüntüleme, ışının durumunu görüntüleme, hassasiyet eşiklerini değiştirme, yangın ve arıza tepki süresini değiştirme, alarmı rölesini kilitlenebilir veya kilitlenemez olarak ayarlama, yanıp sönen yeşil durum gösterge ışığı söndürme, hafızadan yangın ve arıza sayılarını izleme, kirlenme kompanzasyonu izlemesi, kendi kendini otomatik test etme özelliğini açma, beam başlığındaki sıcaklığı derece olarak izleme. 

OSID Açık Alan Lineer Işın Tipi Duman Dedektörü  

Açık Alan Duman Görüntüleme ile Algılama (OSID Open-Area Smoke Imaging Detection),yansıtılan ışın ile duman algılama teknolojisinde bir yeniliktir. Erken uyarı duman algılama için gelişmiş çift dalga boyu (UV ve IR) yönlendirmeli ışın yayan OSID, optik görüntüleme teknolojisi kullanılarak, yanlış alarm ve hizalama zorlukları gibi tipik beam dedektör sorunlarını giderir. OSID, düşük maliyetli, güvenilir ve kurulumu kolay bir çözüm sunar. 

Benzersiz Algılama Teknolojisi 

OSID, bir koruma alanı üzerinde yansıtılan ışınların içine giren dumanın seviyesini ölçer. Tek bir OSID Imager (görüntüleyici), geniş bir kapsama alanı sağlamak için yedi Emitter (verici)’e kadar kontrol sağlayabilir. Devrim yaratan OSID duman dedektörü, duman algılama teknolojisinde iki yenilik geliştirilmiştir; Çift dalga boyu ile parçacık algılama ve bir CMOS görüntüleme çipi ile optik görüntüleme 

Çift Dalgaboyu Parçacık Algılama 

Her bir vericiden gelen ışın, görüntüleyici ile senkronize edilen ve istenmeyen ışık kaynaklarının reddedilmesini sağlayan eşsiz bir ultraviyole (UV) ve kızılötesi (IR) demeti dizisi içerir. Parçacıkları tespit etmek için iki dalga boylu ışık kullanan sistem parçacık büyüklüklerini ayırt edebilir. Daha kısa UV dalga boyu, hem küçük hem de büyük parçacıklar ile güçlü bir şekilde etkileşirken, daha uzun IR dalga boyu sadece daha büyük parçacıklardan etkilenir. Çift dalga boyu iletim kaybı ölçümleri, dedektörün geçici toz parçacıklarının veya katı tıkanıklık sağlayan nesnelerinin varlığını reddederken, tekrarlanabilir duman engellenmesini algılar. 

CMOS Teknolojisi ile Optik Görüntüleme 

OSID Imager’daki bir optik görüntüleme özelliği, dağıtılmış birden fazla vericiyi bulmak ve izlemek için geniş bir görüntüleme açısı sağlar. Sonuç olarak, sistem çok daha az hassas bir kurulumu tolere edebilir ve bina yapılarındaki doğal kaymaların neden olduğu sapmayı telafi edebilir. Optik filtreleme, yüksek hızlı görüntü alma ve akıllı yazılım algoritmaları aynı zamanda OSID sisteminin yüksek seviye aydınlatma değişkenliğine karşı daha fazla bağışıklık sağlayarak yeni stabilite ve hassasiyet seviyeleri sunmasını sağlar. 

Operasyon 

Durum bilgisi (Yangın Alarmı, Arıza ve Güç) görüntüleyici aracılığıyla durum LED’leri, arıza ve alarm röleleri ve Uzak Gösterge arabirimi aracılığıyla bildirilir. Belirli arızalar, arıza LED’inin kodlanmış yanıp sönmeleriyle tanımlanır. Optik yüzeyde yoğunlaşmayı önlemek için görüntüleyicide dahili bir ısıtma seçeneği de bulunur ve reset girişi cihazı resetlemek için harici bir giriş sağlar. 

Ürünler 
 • OSI-10 Imager – 7º coverage  
 • OSI-LS Light shield  
 • OSI-90 Imager – 80º coverage  
 • OSID-WG Wire Guard 
 • OSE-SP-01 Emitter Alkaline battery  
 • RTS151KIT Imager Reset Station Surface Mount 
 • OSE-SPW Emitter – Standard Power, Wired  
 • RTS151KEY Imager Reset Station Flush Mount 
 • OSE-HP-01 Emitter – High power alkaline battery  
 • OSP-001 FTDI Cable 1.5 m 
 • OSE-HPW Emitter – High Power, Wired  
 • OSP-002 Laser Alignment tool 
 • OSID-EHI Imager environmental housing IP66  
 • OSP-003 Acrylic test filter – pack of 10 
 • OSID-EHE Emitter environmental housing IP66  
 • OSP-003-200 Acrylic test filter – bulk pack (200 units) 
 • OSE-ACF Anti-condensation film for Emitters  
 • OSE-RBA Emitter – Spare alkaline battery pack 
 • OSEH-ACF Anti-condensation film for  
 • OSID-EHE and OSID-EHI environmental housings 
 • OSE-RBL Replacement Lithium Ion Kit 
 • OSID-INST OSID Installation Kit 
 FFE FIRERAY Lineer Işın Tipi Duman Dedektörleri  
The Fireray One 

Montaj ve kullanım için gerekli uzman araç veya bilgi olmadan Fireray One,kurulum kolaylığını ön planda tutan bağımsız bir ışın dedektörüdür. Fireray One’ı kullanarak, ışın algılamanın yararlarını uygulamanıza getirmeniz daha kolay olamazdı. Entegre kullanıcı arayüzünü kullanan bir dakika Auto-Alignment lazeri Reflektör üzerine yönlendirilir, ardından bir düğme hareketiyle, otomatik olarak kendisini hizalar. Önceki seriden 8 kat daha hızlıdır. Hiçbir uzmanlık veya araç gerekmez.

 

Fireray 5000 

Motorlu yansıtıcı, otomatik hizalama kızılötesi optik ışın duman dedektörü, sistem başına iki adete kadar dedektör kafası ile monte edilebilir, böylece kurulum süresi ve maliyetlerinden tasarruf edilir. Ayrıca, her bir sistem kontrolörü, dedektör başına bir tane olmak üzere iki çift yangın ve arıza rölesi barındırmaktadır. Bu yenilikçi sistem, hem şimdi hem de gelecekte yükleyicinin ve kullanıcının gereksinimlerini tam olarak karşılayan öncü teknoloji içerecek şekilde tasarlanmıştır.

Fireray® 3000 Exd 

Alıcı Birime modüle edilmiş kızıl ötesi ışık demetini yansıtan bir Verici Ünitesinden oluşmaktadır. Alınan sinyal analiz edilir ve önceden belirlenmiş bir süre için bir yangın durumu sinyali verildiğinde sigara içilmelidir. Bir Kontrol Ünitesi, Alıcı ünitesinin 100 metre kablo çalıştırmasında, düşük seviyeli kurulum ve diyagnostik kabiliyet sağlar. BS5839 Bölüm 5’e uygundur. 
II 2 GD – Ex db op IIC T6 Gb – Ex tb IIIC T85°C Db – Ta = 20°C ila +55°C

SETRONIC ARDEA Lineer Işın Tipi Duman ve YANGIN Dedektörleri  
ARDEA 

ARDEA BEAM dedektörleri, EN 54/12 Avrupa standardında tanımlandığı gibi modüle edilmiş bir optik ışın kullanır. Dedektörler bir Verici ünitesinden (Tx) ve bir Alıcı ünitesinden (Rx) oluşur. Verici ve Alıcı üniteleri, bir kontrol ünitesi ve bir güç kaynağı ünitesi ile bağlantılı olarak birlikte çalışır. Verici ünite Alıcı ünitesine çarpmak için korunan alanı geçerek Alıcı ünitesine bir modüle edilmiş kızılötesi sinyal (IR) yayar. Alıcı ünite IR sinyalini alır, demodüle eder ve IR ışınının kesiştiği yerde, gözetim altındaki ortamda herhangi bir duman ve/veya YANGIN olup olmadığını tespit eder. Verici ünitesinin en son sürümü, Verici ve Alıcı arasındaki tüm mesafeyi 5 m’den 200 m’ye kadar artırabilen özel bir elektronik devre kullanır. ARDEA serisi üç farklı modelden oluşur. S/2, SF ve DUST üç versiyonun tümü kontrol ve gösterge ekipmanı ile bağlantı için bir arabirim (INT8C) gerektirir. 

ARDEA S/2 (S = Duman Dedektörü) 

Bu dedektör, belirtilerin öncelikle duman varlığı ile ilgili olduğu bir yangının başlangıcını tespit edebilir.  

ARDEA SF 2P100 (SF = Duman ve Yangın Dedektörü) 

Bu dedektör sadece dumanı algılamakla kalmaz, aynı zamanda doğal ve kendiliğinden yanma özellikleriyle ilişkilendirildiği (ya da ilişkilendirilebileceği) yangınları da algılar. Bu model, çok çeşitli hassasiyet eşikleri üzerinde sürekli ve gizlice seçilebilir. Özel bir kalibrasyon aleti ile ayarlanabilir: örn. “UTA” veya “ADM”.  

Toz ve buhar konsantrasyonlarının olduğu yerlerde bile kullanılmasına olanak tanıyan, yangın başlangıcına mükemmel bir yanıt veren ve çevresel parazit nedeniyle yanlış alarm riskinin azaltıldığı özel algoritmalara sahiptir. 

ARDEA SF 2P100 DUST (SF = Duman ve Yangın Dedektörü, TOZLU ORTAMLAR İÇİN) 

Endüstriyel ortamlarda yapılan çeşitli uygulamalarda, bazen hepsi yanlış alarmlara neden olabilecek yüksek seviyede buhar, toz ve aerosoller bulunabilir. “DUST” modeli, özellikle belirli endüstriyel süreçler sırasında üretilen problemler ile ilgilenmek için tasarlanmıştır. Model, yalnızca duman ve yangın özelliklerini seçici olarak kabul etme yeteneğinde, geleneksel fenomenden farklı özelliklere sahiptir.  Endüstriyel işletmeler, nakliye ve lojistik depolar için idealdir. ARDEA S/2 modelinin çalışma prensibine dayanır, fakat yangın algılama ile duman tespitini birleştirir, farklı koşullardan kaynaklanan yangın olayını ilgili modülasyonları ile tespit eder.  

ARDEA EExd EXPROOF BEAM LİNEER DUMAN VE YANGIN DEDEKTÖRÜ (ARDEA ASEX – ARDEA ASFEX) EEx d II ° – c T6 (Patlamaya Dayanıklı Model) 

Bu dedektör, patlamaya dayanıklı (EXPROOF) ortamlar için tasarlanmıştır. Çalışması ve kalitesi ARDEA S ve SF modellerine benzerdir. Aradaki farklar, tamamen alüminyumda bulunan mekanik yapısından ve tamamen döküm metalden optik ve elektroniğin muhafazasından ibarettir. Muhafaza, patlamaya karşı iç ve dış dirence karşı tüm CESI düzenlemelerini karşılar. Zone1-2-21-22 sınıflarına uygun CESI – EMHA 9.22 sınıfı EeX-d-II c-T6 ile uyumludur. Fonksiyonunu yerine getirmek için bu dedektör, Setronic tarafından üretilen bir analiz birimi ile ilişkilendirilmelidir. Dedektör analiz detayları ve çalışması UDC etiketi altında bulunabilir, böylece yangın veya arıza alarmları için dedektör tarafından üretilen sinyalle ilgili olarak piyasada bulunan herhangi bir kontrol ünitesi ile uyumludur. İki sinyal, iki farklı elektrik kriterine göre ayrı ayrı işlenir; Test fonksiyonu devre kartının kendisinden gerçekleştirilebilir. Bu model ayrıca UTA veya ADM aletleri kullanılarak dikkatli ayar ve kalibrasyon ile kullanılmalıdır.