Entegre Bina Teknolojileri

Yangın Korunumu ve Mühendisliği

Online Broşürler

Bize Ulaşın

  Oda Kaçak Sızdırmazlık Testi (Kapı Fan Testi) Nedir, Nasıl Yapılır?

  Gazlı Söndürme yapılacak olan ortamların, gazın dış ortama kaçma olasılığına karşı sızdırmaz olması gerekmektedir. FM200, 3M NOVEC1230 gibi Halon alternatifi ve Inert (IG01- IG100, IG55, IG541) gazlar için NFPA ve EN15004 tarafından belirlenen, gazın ortama boşaldıktan sonra oda içerisinde minimum kalma süresi 10 dakikadır. Gaz boşaldıktan hemen sonra ortamdaki yangın sönmüş olabilir fakat yeniden tutuşma-alevlenme tehlikesine karşı bu 10 dakika süresi içinde gazın odada tutulması gerekmedir.

  Firmamız Oda Kaçak Sızdırmazlık Testi için orijinal RETROTEC ekipmanı ve RETROTEC yazılımlarını kullanmaktadır. Aynı zamanda firmamız aşağıdaki sertifikalara sahiptir; 

  • RETROTEC Enclosure Integrity Training: Level1 – Basic hold time and peak pressure evaluation for the Installer and AHJ. 
  • RETROTEC Enclosure Integrity Training: Level2 – Basic Enclosure Integrity Testing and Peak Pressure Analysis 
  • RETROTEC Enclosure Integrity Training: Level3 – Advanced Enclosure Integrity Testing and Evaluation 

  !!! Önemli: Retrotec ekipmanı ile test yapabilmek için Level 1 ve Level 2 sertifikasyonu zorunludur. Firmamızda Level 3 sertifikası mevcuttur.

  Kaçak testinin amacı;  oda içerisindeki kaçakları alan (m2) bazında belirlemek ve gazın oda içerisinde ne kadar süre kalabileceğini hesaplamaktır. 
  Test, bir fan yardımı ile yapılır. Önce mahal içi basınçlandırılır, sonra mahaldeki hava emiş yapılarak ortam dışına yollanır. Oda içindeki ve fan içerisinden geçen hava basıncı çok hassas ölçüm yapan dijital manometre yardımı ile ölçülür. Bu değerler gelişmiş bilgisayar programı tarafından değerlendirilir.Oda kaçakları hesaplandıktan sonra gazın 10 dakika kalma süresi elde edilirse, oda testi geçmiş sayılır. Aksi taktirde, açıklıkların izolasyonunda revizyona gidilir.
  Oda kaçak testi için kullandığımız cihazlar Retrotec markasının en yeni modellerindendir. Kalibrasyon sertifikalı dijital kontrol paneli ve güncel işletim sistemleriyle uyumlu yazlılım programı ile yapılmakta olan ölçümler istenilen hassasiyetleri taşımaktadır.  
  Gazın mahalde kalma süresi, dahili hava iklimlendime sisteminin boşalma anındaki çalışıp çalışmayacağı ile orantılı olarak değişmektedir. Eğer boşalma sırasında klima sistemi kapatılırsa, 10 dakika sonrasında ortam içinde bulunan gazın seviyesinin minimum oda yüksekliğinin %75’inden daha aşağıda olmaması gerekmektedir. Bu seviye ortam içindeki en yüksek cihazın, en üst kot seviyesi olarak ta, karar vermeye yetkin kişi veya kurumlarca değerlendirilerek belirlenebilir. Eğer klimalar boşalma sırasında ve sonrasında da çalışmaya devam edecekse, 10 dakika sonrasında ortam içinde bulunan gazın konsantrasyon değerinin, minimum söndürme konsantrasyonu değerinin daha altında olmaması gerekmektedir. 

  ÖNEMLİ NOT 1: Firmamızın bugüne kadar test etmiş olduğu mahallerin %80’i testi geçememiştir. Güvenle korunduğunu sandığınız mahalleriniz acaba gerçekten güvende mi? 

  ÖNEMLİ NOT 2: Testi yapacak olan firmanın en az Level 2 sertifikasına sahip olması zorunludur. Retrotec web sitesinde açık olarak belirtilmiştir. Firmamızda Level 3 sertifikası mevcuttur. 

  Lityum pil yangınları için ne tür bir yangın söndürücü gerektiğini biliyor musunuz? AVD ile, özellikle lityum pil yangınlarını etkili bir şekilde söndürmek için tasarlanmış benzersiz bir ajanla donatılmıştır. AVDfire, çok çeşitli uygulamalarda pil yangınlarına en iyi, en çok yönlü çözümü sunar.